Modrý kód – fikce nerozeznatelná od reality. Přečtěte si rozhovor s uměleckým maskérem!

Seriál Modrý kód vtrhne v předpremiéře na obrazovky Primy již v sobotu 25. března ve 20.15.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Modrý kód (1) - upoutávka (dějová)

reklama

Seriálová novinka televize Prima Modrý kód z prostředí urgentního příjmu fiktivní podhorské nemocnice Rubava láká diváky nejen svým hvězdným hereckým obsazením a dějem inspirovaným skutečnými příběhy pacientů, lékařů a zdravotníků urgentního příjmu či záchranky, ale také svým velmi realistickým pojetím, kdy například zranění jsou de facto k nerozeznání od těch skutečných.

Právě seriálová zranění a jejich opravdu velmi realistické ztvárnění je práce uměleckého maskéra Viléma Persyho, který patří ke špičce ve svém oboru. Zde přinášíme krátký rozhovor, který se k přípravám jednotlivých masek/zranění přímo váže.

Kolik zranění na Modrém kódu se připraví?

Na jeden díl vychází asi 4–6 různých zranění.

Prozradíte něco z maskérského umu, například jak se dělá otevřená zlomenina?

Na zlomeninu se používá výlisek z umělé hmoty, který se pak nalepí na kůži a s umělou krví vytvoří efekt opravdové rány s vyčnívající kostí.

Prohlédněte si fotogalerii:

 

Jak se používá umělá krev?

Umělé krve je víc druhů, záleží na tom, jestli je to krev tepenní nebo žilní, protože jedna je světlejší a druhá tmavší. Já používám krev od jednoho německého výrobce, ale většinou používám jeden druh, protože ta zranění na urgentu jsou v určité fázi.

Jak dlouho trvá udělat zranění?

Záleží na tom, o jaké zranění se jedná, v průměru je to kolem jedné hodiny, ale například popáleniny jsem dělal asi tři hodiny.

Jaké pomůcky používáte při maskérské práci a mohly by laiky překvapit? Co se například používá při operacích, aby simulovalo lidské tělo?

Používá se vepřové maso, protože právě vepřová kůže a vnitřnosti jsou nejvíce podobné těm lidským.

Modrý kód si zakládá od samého počátku příprav na své autentičnosti. V ateliérech, kde se natáčí, bylo tak postavené plně funkční oddělení urgentního příjmu, se vším vybavením, přístroji, operačními sály a jednotkami intenzivní péče, které tak přispívají k věrohodnosti dramatického ztvárnění práce lékařů a zdravotníků. Na jednotlivé herecké akce pak dohlíží, a také se přímo na natáčení i v některých případech podílí, tým odborných poradců.

Modrý kód diváci uvidí v předpremiéře v sobotu 25. března a od 27. března každé pondělí a středu ve 20.15 na Primě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!