Jak bude probíhat porod diabetičky v Nemocnici Motol?

Ve čtvrtek 12. května v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci uvidí mimo jiné příběh mladé maminky – diabetičky – a její novorozené dcerky.
Mladá rodička trpí cukrovkou
Mladá rodička trpí cukrovkou
archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Danka Pančíková (26) je mladá nastávající maminka-diabetička. Její těhotenství je tak bráno za rizikové a lékaři ji připravují na porod císařským řezem. Po něm budou sledovat, zda rovněž její dcerka netrpí cukrovkou. Vytouženou Terezku porodí za použití epidurální anestezie a miminko je ještě na sále přiloženo mamince na hruď, než porod císařským řezem lékaři dokončí. Malá holčička poté putuje na novorozenecké oddělení, kde je zatím vyživována pomocí sondy.

„Pokud novorozenec nemůže pít, ale trávení funguje, je to nejjednodušší a nejšetrnější cesta příjmu živin. Poslední možností je pak nitrožilní výživa,“ vysvětluje MUDr. Miloš Černý z Novorozeneckého oddělení FN Motol.

Po nějaké době může svou dceru novopečená maminka začít kojit. Malá Terezka pěkně roste a vypadá, že je u ní vše v pořádku. „Diabetes I. typu se v novorozeneckém období neprojevuje. Mohou se projevit jiné, vzácnější typy diabetu (tzv. MODY). Významný vliv na vývoj dalších komplikací má samozřejmě časná diagnostika onemocnění, ale především správná kompenzace diabetu – a to je pak také v rukou rodičů a později i dětí,“ doplňuje MUDr. Černý.

Dcerku s manželkou si z nemocnice nakonec hrdý tatínek odveze domů. Letos již dvouletou Terezku čeká v blízké době kontrolní vyšetření – v rámci studie dlouhodobého sledování dětí matek-diabetiček. Její mamince se daří také dobře, k prvorozené dceři si nedávno s manželem pořídili ještě syna Jakuba.

Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 12. května ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Marek během operace

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

 

 


DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

Reklama
Reklama