Lékaři z Motola budou transplantovat plíce mladé ženě

Ve čtvrtek 9. června v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci uvidí mimo jiné příběh transplantace plic mladé ženy, která trpí cystickou fibrózou.
Markéta trpí od mládí cystickou fibrózou
Markéta trpí od mládí cystickou fibrózou
archiv

reklama

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Markéta Máčová (32) trpí od mládí cystickou fibrózou – nevyléčitelnou nemocí plic. Protože se její stav zhoršuje, je zařazena na transplantační listinu. Do Motola je přivezena z Českých Budějovic ve chvíli, kdy se pro ni objeví vhodný dárce. Má před sebou předoperační přípravu a čekání na transplantaci. Vše jde nakonec rychleji, než si stačí trochu zdřímnout. Transplantace trvá bezmála osm hodin a končí v šest hodin ráno. „U pacientů s cystickou fibrózou často v různém věkovém období dojde k selhání plicních funkcí v důsledku stále se opakujících plicních infekcí. Pak je u těchto pacientů jediným řešením, jak prodloužit život a zlepšit jeho kvalitu, transplantace plic,“ vysvětluje prof. Robert Lischke ze III. chirurgické kliniky.

Po zákroku je pacientka převezena na ARO, kde je v umělém spánku napojena na řízenou plicní ventilaci. Její stav se rychle lepší, může tak být z ventilace odpojena a převezena na JIP. Tam začne přijímat také normální stravu a má radost z návštěvy manžela. Krátce poté ji už čeká rehabilitace. Začíná pomalou chůzí, později jízdou na rotopedu. Při procházce nemocnicí s profesorem Lischkem vystoupá už dokonce tři patra bez zadýchání. „Rehabilitace je nesmírně důležitá a chůze do schodů je velmi účinná rehabilitace. Pacienty samozřejmě nesmíme přetěžovat, ale Markéta to zvládla snadno,“ chválí svou pacientku prof. Lischke.

Její stav už se dal vyřešit pouze transplantací plic
Autor: archiv Její stav už se dal vyřešit pouze transplantací plic

Kontrolní bronchoskopie dopadla dobře, s malou komplikací – s reakcí organismu – si lékaři poradili pomocí kortikoidů a pacientku nakonec propustili domů. „Markétě se daří dobře. Vím, že v zimě byla lyžovat v Rakousku, což hovoří za vše. Jsme s ní nadále v kontaktu, protože všichni pacienti po transplantaci jsou v naší trvalé péči a chodí na pravidelné kontroly,“ doplňuje prof. Lischke.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 9. června ve 20.15 na Primě.


Hynek měl nepříznivý podtyp leukémie

V Nemocnici Motol uvidíte transplantaci kostní dřeně Hynka

 

Malý Štěpánek po operaci

Nemocnice Motol: 11měsíční Štěpánek má nádor na měchýři

Pacientka na přijmu

Lékaři léčili zlomenou čelist malé dívce. Podívejte se na celý díl na Prima Play

Marek během operace

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

 


DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

reklama

reklama