Nemocnice Motol: 11měsíční Štěpánek má nádor na měchýři

Ve čtvrtek 19. května v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci mimo jiné uvidí boj malého Štěpánka s nádorem měchýře.
Malý Štěpánek po operaci
Malý Štěpánek po operaci
archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Štěpánu Filčíkovi (11 měsíců) objevili lékaři nádor močového měchýře, čeká ho tak intenzivní chemoterapie. Na základě výsledků vyšetření se lékaři rozhodnou i pro operaci, po níž je ale nutná další chemoterapie. Štěpánkova maminka to nese těžce, ošetřující lékař MUDr. Josef Mališ jí proto nutnost takové léčby detailně vysvětluje.

Maminku malého pacienta samozřejmě zajímá, zda bude mít její syn vývod, což lékaři zatím nepředpokládají. K náročné operaci je přizván také docent Ladislav Jarolím z urologie dospělých, který má s operacemi močového měchýře dlouholeté zkušenosti. Zákrok je náročný, lékaři přesně neznají hranice nádoru, a potřebují tak odebrané vzorky obratem vyšetřit.

„V průběhu operace jsme opakovaně komunikovali s operujícími chirurgy a patologem, protože jsme potřebovali co nejradikálnější operaci. Chtěli jsme odstranit nádor při zachování co největší části zdravé tkáně měchýře, svěračů, abychom se mohli vyhnout radioterapii – ozařování – a aby funkce měchýře byla co nejvíce zachována,“ popisuje MUDr. Josef Mališ z Kliniky dětské hematologie a onkologie.

Nádor se podařilo odstranit celý a vývod nebyl nutný. Pooperační léčba probíhala dobře a po následující chemoterapii byl malý pacient propuštěn domů. „Štěpánkovi se dnes daří dobře. Nemá žádné známky aktivity nádorového onemocnění, přijatelně funguje i močový měchýř,“ doplňuje MUDr. Mališ.

Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 19. května ve 20.15 na Primě.

Marek během operace

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

 

 


DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

Reklama
Reklama