Nemocnice Motol: Novorozeně má zpřeházené tepny v srdci

Každý čtvrtek můžete sledovat cyklus Nemocnice Motol. Tentokrát budou lékaři operovat srdce novorozenci. Malý Richard potřebuje operaci už týden po porodu. Jak se lékaři s takovým případem popasovali?
Malý Richard před operací
Malý Richard před operací
archiv Prima

reklama

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Ve čtvrtek 16. června v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci uvidí mimo jiné příběh malého Richarda, kterému operovali srdce už týden po narození.

Richard Kohout byl ještě u mámy v bříšku, když u něj lékaři při kontrolním sonografickém vyšetření odhalili vrozenou srdeční vadu. Rodičům vysvětlili, že jejich zatím nenarozený syn má přehozené dvě hlavní cévy v srdci. „Byla stanovena diagnóza transpozice velkých tepen. Pro vadu je při vyšetření typické, že jsou přehozené odstupy velkých tepen: z pravé komory odstupuje srdečnice (aorta) a z levé komory odstupuje plicnice. U této vady je včasné stanovení diagnózy velmi důležité, protože umožňuje zahájit léčbu hned po narození, dříve než se novorozenec dostane v důsledku nedostatečného okysličování krve do kritického stavu,“ vysvětluje prof. Tomáš Tláskal z Dětského kardiocentra.

Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin
Autor: archiv Prima Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin

 

 Jak probíhá operace u novorozeněte?

Po narození byl tak Richard přijat na Dětské kardiocentrum. Operaci provedli lékaři týden po jeho narození. Při náročném zákroku trvajícím 7 hodin chirurgové přetnuli obě cévy a přišili je obráceně. „Operace i pooperační průběh byly u Richarda mimořádně klidné bez sebemenších komplikací. Po operaci srdce všechny děti necháváme na dýchacím přístroji, novorozence zpravidla 1 den až 7 dní. Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin, 4. pooperační den byl přeložen na oddělení, kde byl na pokoji s maminkou, 8. pooperační den již byl propuštěn domů,“ chválí svého pacienta profesor Tláskal.

Dnes se Richardovi daří stále výborně, nemá žádné problémy a je jako jiné tříleté děti. Naposledy byl na ambulanci u kardiologa před 6 měsíci, vážil 16 kg a byl bez léčby. „Echokardiografické vyšetření ukázalo normální nález. Do Motola přijde Richard na ambulanci koncem června 2016. Příklad optimálního načasování vyšetření a chirurgické léčby těžké vrozené srdeční vady, která bez léčby končí úmrtím v prvém roce života, ukazuje, že je děti s touto vadou možné nejen zachránit, ale nabídnout jim dokonce i plnohodnotný život,“ uzavírá profesor Tláskal.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 16. června ve 20.15 na Primě.

Hynek měl nepříznivý podtyp leukémie

V Nemocnici Motol uvidíte transplantaci kostní dřeně Hynka

Malý Štěpánek po operaci

Nemocnice Motol: 11měsíční Štěpánek má nádor na měchýři

Pacientka na přijmu

Lékaři léčili zlomenou čelist malé dívce. Podívejte se na celý díl na Prima Play

Marek během operace

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

 


DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!