Nemocnice Motol: Novorozeně má zpřeházené tepny v srdci

Každý čtvrtek můžete sledovat cyklus Nemocnice Motol. Tentokrát budou lékaři operovat srdce novorozenci. Malý Richard potřebuje operaci už týden po porodu. Jak se lékaři s takovým případem popasovali?
Malý Richard před operací
Malý Richard před operací
archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Ve čtvrtek 16. června v dalším díle cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě diváci uvidí mimo jiné příběh malého Richarda, kterému operovali srdce už týden po narození.

Richard Kohout byl ještě u mámy v bříšku, když u něj lékaři při kontrolním sonografickém vyšetření odhalili vrozenou srdeční vadu. Rodičům vysvětlili, že jejich zatím nenarozený syn má přehozené dvě hlavní cévy v srdci. „Byla stanovena diagnóza transpozice velkých tepen. Pro vadu je při vyšetření typické, že jsou přehozené odstupy velkých tepen: z pravé komory odstupuje srdečnice (aorta) a z levé komory odstupuje plicnice. U této vady je včasné stanovení diagnózy velmi důležité, protože umožňuje zahájit léčbu hned po narození, dříve než se novorozenec dostane v důsledku nedostatečného okysličování krve do kritického stavu,“ vysvětluje prof. Tomáš Tláskal z Dětského kardiocentra.

Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin
Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin
archiv Prima

 

 Jak probíhá operace u novorozeněte?

Po narození byl tak Richard přijat na Dětské kardiocentrum. Operaci provedli lékaři týden po jeho narození. Při náročném zákroku trvajícím 7 hodin chirurgové přetnuli obě cévy a přišili je obráceně. „Operace i pooperační průběh byly u Richarda mimořádně klidné bez sebemenších komplikací. Po operaci srdce všechny děti necháváme na dýchacím přístroji, novorozence zpravidla 1 den až 7 dní. Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin, 4. pooperační den byl přeložen na oddělení, kde byl na pokoji s maminkou, 8. pooperační den již byl propuštěn domů,“ chválí svého pacienta profesor Tláskal.

Dnes se Richardovi daří stále výborně, nemá žádné problémy a je jako jiné tříleté děti. Naposledy byl na ambulanci u kardiologa před 6 měsíci, vážil 16 kg a byl bez léčby. „Echokardiografické vyšetření ukázalo normální nález. Do Motola přijde Richard na ambulanci koncem června 2016. Příklad optimálního načasování vyšetření a chirurgické léčby těžké vrozené srdeční vady, která bez léčby končí úmrtím v prvém roce života, ukazuje, že je děti s touto vadou možné nejen zachránit, ale nabídnout jim dokonce i plnohodnotný život,“ uzavírá profesor Tláskal.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 16. června ve 20.15 na Primě.

Hynek měl nepříznivý podtyp leukémie

V Nemocnici Motol uvidíte transplantaci kostní dřeně Hynka

Malý Štěpánek po operaci

Nemocnice Motol: 11měsíční Štěpánek má nádor na měchýři

Pacientka na přijmu

Lékaři léčili zlomenou čelist malé dívce. Podívejte se na celý díl na Prima Play

Marek během operace

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

 


DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama