Srdeční vady postihují 5 až 7 novorozenců z 1000, říká profesor Tláskal z Nemocnice Motol

Ve čtvrtek 16. června uvidíte další díl cyklu Nemocnice Motol. Profesor Tomáš Tláskal bude s kolegy operovat srdce týden starého Richarda. Tomu byla už v prenatálním stadiu stanovena diagnóza transpozice velkých tepen.
Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin
Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin
archiv Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Malý Richard si už v tak krátkém věku toho užil skutečně požehnaně. Ještě ani nebyl na světě a byla mu stanovena diagnóza vrozené srdeční vady při kontrolním sonografickém vyšetření. Což v praxi znamená, že malý Richard má přehozené dvě hlavní cévy v srdci.

Nejlepší je novorozeně operovat okolo sedmého dne věku

Richard byl tedy okamžitě po narození přeložen do Dětského kardiocentra. Po echokardiografickém ověření diagnózy bylo zahájeno podávání léku prostaglandinu k udržení průchodné tepenné dučeje, která umožňuje po přechodnou dobu zlepšit okysličování krve. Tím se podařilo celkový stav dítěte stabilizovat a naplánovat definitivní operační řešení na dobu kolem 7. dne života, kdy jsou zpravidla operační výsledky nejlepší z hlediska bezprostředního i dlouhodobého.

Ošetřující lékař profesor Tomáš Tláskal z Dětského kardiocentra uvádí, že Richardova diagnóza je poměrně častou vrozenou vadou. Tato vada ale vyžaduje časné chirurgické řešení v novorozeneckém věku. Malý Richard by mohl bez operace zemřít už po prvním měsíci věku.

"Obecně, vrozené srdeční vady postihují přibližně 5–7 novorozenců z tisíce, vady jsou velice variabilní a transpozice je co do četnosti na 3. nebo 4. místě z přibližně 20 nejčastějších vad," vysvětluje profesor Tláskal.

Malý Richard před operací

Nemocnice Motol: Novorozeně má zpřeházené tepny v srdci

Operace, jakou prováděl lékařský tým i u Richarda, je podle Tomáše Skály náročná, zvláště proto, že věnčité tepny jsou tenké a je zde zvýšené riziko jejich zalomení nebo zúžení. U novorozenců jsou navíc všechny tkáně mimořádně křehké. Operace srdce u dospělých pacientů zpravidla nejsou tak složité, hlavní rozdíl je ale ve velikosti a specifických vlastnostech srdce, cév a všech orgánů u novorozenců. Srdeční operace u dospělých však samozřejmě mají řadu jiných úskalí.

Operace trvala 7 hodin
Autor: archiv Prima Operace trvala 7 hodin

Richard je příkladem, že preventivné medicína dokáže zachránit životy

Dnes se Richardovi daří stále výborně, nemá žádné problémy, je jako jiné tříleté děti. Naposledy byl na ambulanci u spádového kardiologa před 6 měsíci, vážil 16 kg a byl bez léčby. Echokardiografické vyšetření ukázalo normální nález. Jak vedoucí lékař dětské kardiologie dodává, Richard je příkladem optimálního načasování vyšetření a chirurgické léčby těžké vrozené srdeční vady, která bez léčby končí úmrtím v prvém roce života, ukazuje, že je děti s touto vadou možné nejen zachránit, ale nabídnout jim dokonce plnohodnotný život.

 

Nemocnici Motol uvidíte na Primě tento čtvrtek ve 20.15

Hynek měl nepříznivý podtyp leukémie

V Nemocnici Motol uvidíte transplantaci kostní dřeně Hynka

 

Malý Štěpánek po operaci

Nemocnice Motol: 11měsíční Štěpánek má nádor na měchýři

Pacientka na přijmu

Lékaři léčili zlomenou čelist malé dívce. Podívejte se na celý díl na Prima Play

Marek během operace

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

 


DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

 

 

Uložit

Reklama
Reklama