V případě dvoukilového nádoru stačilo udělat rentgen, říká lékař z Nemocnice Motol

Ve čtvrtek jste v dalším dílu Nemocnice Motol mohli vidět, jak lékaři z této nemocnice odstraňovali skoro dvoukilový nádor osmatřicetileté ženě. Tu už většina nemocnic v podstatě poslala na smrt. Nádor byl podle nich neoperovatelný.
profesor Lischke a Petra Bohunická před operací
profesor Lischke a Petra Bohunická před operací
archiv Prima

reklama

Všechny díly Nemocnice Motol můžete sledovat online na PrimaPLAY

Matka dětí, Petra Bohunická (38), se jednou podivně zadýchala na kole. Jeden lékař ji posílal k druhému. A přitom stačilo jediné poslat pacientku na obyčejný rentgen, který by odhalil nádor velikosti míče na házenou.

Petra byla odmítnuta několika nemocnicemi s tím, že její případ už je neoperovatelný. Nakonec se dostala do Nemocnice Motol, kde se profesor Lischke z chirurgické kliniky pokusil o zázrak. On sám totiž neviděl důvod, proč by neměl náročnou operaci provést.

"Obecně máme na naší klinice velké zkušenosti s řešením různých hraničních situací a tyto pacienty se snažíme koncentrovat. Paní Bohunickou jsme buď mohli nechat být, nebo se pokusit nádor odstranit. Během podrobného vyšetření se neobjevily žádné důvody, které by smysluplnost operace vylučovaly, což by byly například vzdálené metastázy. Volba tedy pro nás byla jednoznačná a jiné řešení pro pacientku nebylo," vysvětluje lékař.

Šlo o velký zásah a zákrok
Autor: archiv Prima Šlo o velký zásah a zákrok

Jak to, že si nikdo tak velkého nádoru nevšiml?

Otázkou však zůstává, proč lékaři a sama pacientka na obrovský nádor přišli tak pozdě? Profesor chirurgické kliniky vysvětluje, že i nádor o velikosti míče může dělat relativně málo problémů, zvláště u mladého pacienta, který má velké rezervy a velké kompenzační schopnosti. Proto může nádor narůst obrovských rozměrů, než se stanoví správná diagnóza. Naštěstí se spíše jedná o raritní případy. Je však třeba i na toto myslet a potíže pacienta nepodceňovat. V tomto případě proto podle lékaře stačil pro diagnózu prostý rentgenový snímek hrudníku.

Jak již bylo řečeno, čtyřhodinová operace se zdařila i přesto, že docházelo k výpadkům srdeční činnosti. Petra je v dnešní době zdravá.

NA DRAMATICKÝ PŘÍPAD SE MŮŽETE PODÍVAT NA PRIMAPLAY TADY

 

Markéta trpí od mládí cystickou fibrózou

Lékaři z Motola budou transplantovat plíce mladé ženě

Marek během operace

Lékaři z Nemocnice Motol zachránili dítě unikátní operací mozku

Richarda bylo možné od dýchacího přístroje odpojit už za 24 hodin

Srdeční vady postihují 5 až 7 novorozenců z 1000, říká profesor Tláskal z Nemocnice Motol

Malý Štěpánek po operaci

Nemocnice Motol: 11měsíční Štěpánek má nádor na měchýři

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!