3. díl na téma cesty: Jak se stát nejscestovalejším

Seznamte se s nejscestovalejším mužem planety, jemuž svým způsobem „dýchá na paty“ i dnešní Bolkův host, stopující reportér Tomáš Poláček. Nebo Simona Krainová?
Polívka na víně (3) - Simona Krainová s Bolkem Polívkou
Polívka na víně (3) - Simona Krainová s Bolkem Polívkou

reklama

Sledujte premiérový třetí díl nové zábavné talk show s Bolkem Polívkou. Hosté, kteří přijali pozvání, mají společné téma cesty. Jsou však cesty nejen po světě, ale i životní. Poslechněte si zajímavé příběhy Simony Krainové, Matěje Rupperta, Michala Pavlaty a cestovatele stopem Tomáše Poláčka.

Charles A. Veley. Říká vám něco toto jméno, s nímž se pojí jedno zajímavé světové nej? Tento záhy čtyřicetiletý chlapík vlastní asi ty nejvíce toulavé boty na naší planetě. Už ve svých 37 letech se Američan Veley stal nejmladším cestovatelem, který navštívil všechny státy světa. To mladému milionáři ale ke štěstí nestačí, on chce dobýt všechna místa světa, u nichž je to jen trochu možné.

K být nej „stačí“ vidět 873 míst

Ptáte se, kde takové lokality hledat? K tomuto účelu sestavil Veley oficiální seznam čítající 873 míst pro nevšední „dovolenou“. Najdete je na jeho webových stránkách mosttraveledpeople.com (nejvíce scestovalí lidé). Je na nich registrováno na 8000 cestovatelů, kteří si zde vyměňují zážitky nebo rady a propagují svoji nezkrotnou toulavost.

Podle členů Most Traveled People je svět tvořen z 873 zemí, velkých států či provincií, ale též území, autonomních regionů, enkláv, atolů apod. „Abyste mohli říci, že jste už byli všude, musíte vidět všech 873 míst,“ píše se na stránkách nejscestovalejších lidí.

Sám Veley se s 95 % navštívených lokalit na seznamu už blíží k cíli. Není to tak dávno, co zavítal do 829. destinace.

Pro The Guardian před třemi lety zmínil svoji filozofii cestování: „Mít vždy plán, jako byste se chystali na turné ve stylu japonských turistů, s plánem na každou vteřinu. Při příjezdu na místo pak plán opustit a začít dělat to, co uznáte za vhodné.“

Nejlepší kuchyni hledejte podle Veleyho v Thajsku, naopak tu nejhorší v Turkmenistánu. Za nejhorší toalety prohlásil ty lemující Bajkalsko-amurskou magistrálu. „Jsou chatrné, z prken a v celé jejich historii je zřejmě nikdo nečistil,“ vzpomíná Veley. Nejvíce ho uchvátilo letiště v Hong Kongu. Za nejhezčí také považuje divokou pláž u Kauai na Havaji. A nejlepší země, kam kdy Veley zavítal? „Mám rád všechny,“ odpovídá vitální Američan s bělostně bílým úsměvem připomínající spíše upravenou hollywoodskou star než ostříleného cestovatele. Za nejoblíbenější místo, kde kdy stanul, označil ostrov lorda Howa ležící zhruba 700 kilometrů severozápadně od Sydney.

Ostrov tvoří erozí rozbrázděný vulkán a od roku 1982 patří do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví lidstva UNESCO. Ostrov má tvar půlměsíce o délce 12 km a šířce 3 km s lagunou o šířce 6 km. Byl objeven roku 1778, prvními tamními osadníky se v roce 1833 stali tři bílí muži s maorskými ženami. Většina ze současných 300 obyvatel jsou však potomky dvou mužů a tří žen, kteří sem připluli z dnešních ostrovů Kiribati roku 1853.

Dovolená na nejodlehlejším ostrově?

Adepti na nejscestovalejší lidi světa by měli stanout také například na neobydleném subantarktickém vulkanickém Bouvetově ostrově v jižní části Atlantiku. Leží jihozápadně od mysu Dobré naděje, je norským teritoriem a spolu s ostrovem Tristan da Cunha kandiduje na titul jednoho z nejodlehlejších míst. Nejbližší další pevnina je až Země královny Maud (patří k Antarktidě) vzdálená 1600 kilometrů jižně. Veley si ostrov odškrtl ze svého seznamu v roce 2003.

Dalším místem pro podobné výletníky je Kingmanův korálový útes v Tichém oceánu ležící u rovníku. Je označen za přírodní rezervaci a národní námořní monument a jako na takový je na něj veřejnosti vstup zakázán. Výjimku mají vědecké expedice nebo právě členové projektu Most Traveled People, na jejichž seznamu útes figuruje jako elitní položka. Před vstupem na něj si musíte včas vyřídit patřičná povolení.

Ve 3. dílu talk show Polívka na víně si poslechněte, na jaké cesty vyzval život hosty Bolka Polívky. Vysílá se ve 20.15 na Prima family.

 


 


reklama

reklama