VIDEO: Bonbónový ekonom Tomáš Sedláček

Jak makroekonomický stratég prozradil iprima.cz, banky obcházel už jako malé dítě a dokonce s jasným cílem. Co v nich hledal, si poslechněte v našem videu.
Polívka na víně 2. díl: Tomáš Sedláček
Polívka na víně 2. díl: Tomáš Sedláček

reklama

Tomáš Sedláček je šestatřicetiletý muž s nezkrotnými nazrzlými kudrnami a na tuzemskou scénu i s nápaditým stylem oblékání. Na natáčení přijel vybaven krabičkou cigaret (zapalovač zapomněl doma), v kostkovaných kalhotách, červeném svetru z kašmíru, přes nějž měl oblečené manšestrové sako.

Pokud si přečtete jeho životopis, aniž byste ho předem viděli vystupovat, může vás setkání zaskočit. Ve čtyřiadvaceti letech začal dělat ekonomického poradce prezidenta Václava Havla. Před dvanácti lety byl prestižním časopisem Yale Economic Review označen za jednoho z pěti největších ekonomických talentů na světě.

Vystupuje přirozeně, nestrojeně, na každou otázku má osobitou odpověď. Zajímavý se stal vlastně tím, že vtipně dokáže vyprávět o ekonomii a finančnictví. (A to i ve finštině, protože ve Finsku vyrůstal.) Z tohoto ranku vysvětlí nevysvětlitelné i naprostému laikovi.

Ještě před vystoupením v talk show jsme společně zavzpomínali na jeho první kasičku – prasátko. A nevynechali jsme ani téma korupce, proti níž bojuje.

Více o kariéře Tomáše Sedláčka: Radil i ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi, na jehož úřadě spolupřipravoval daňové a důchodové reformy či personální audit. Reprezentoval ČR na mítinku Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

Od května 2006 působí Tomáš Sedláček v Československé obchodní bance na pozici hlavního makroekonomického stratéga.

V lednu 2009 mu Jiří Čunek nabídl, aby kandidoval za křesťanské demokraty na post ministra financí a vystřídal ve funkci Miroslava Kalouska. Odmítl a vstoupil do Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde se stal předloni garantem pro veřejné finance. Předloni se stal i členem správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Je též autorem opakovaně dotiskovaného bestselleru Ekonomie dobra a zla. Se svou ženou Markétou, socioložkou v České akademii věd, vychovává šestiletého syna Kryštofa.

 

Polívka na víně 2. díl: Tomáš Sedláček
Polívka na víně 2. díl: Tomáš Sedláček

reklama

reklama