„Po třicítce si to vypijete do dna“ říká psycholog

Co soudí o životě dnešních třicátníků specialista na partnerské vztahy, psycholog Jeroným Klimeš? „Ze tří posádek dojede jenom jedna, protože počet rozvodů je už přes padesát procent,“ říká.
preslapy - psycholog - Jeroným Klimeš 2
preslapy - psycholog - Jeroným Klimeš 2

reklama

Co soudí o životě dnešních třicátníků specialista na partnerské vztahy, psycholog Jeroným Klimeš? „Ze tří posádek dojede jenom jedna, protože počet rozvodů je už přes padesát procent,“ říká.

 

 

 

Můžeme dnešní třicátníky stále považovat za generaci, která se blíží střednímu věku? Neposunula se s prodloužením života ta hranice až někam za čtyřicítku?

Dnes se používá termín prodloužené dětství. Jde o lidi, kteří by mohli mít děti, kdyby chtěli, ale odkládají je z různých důvodů, ať už rozumných, nebo nerozumných. Spadají sem studentské lásky, vysokoškolské období až po dobu zakládání rodiny. Lidé by toto období ještě prodlužovali, kdyby to jen šlo, ale narážejí na fakt biologické neplodnosti. Ženám nemilosrdně tikají biologické hodiny a často mají vedle sebe muže věkově rovného, bývalého spolužáka například.

 

Jak vzniká tzv. přechozený vztah, což je vaše oblíbené téma?

Na začátku jsou lidé zaláskovaní, pak procházejí produktivní fází vztahu, kdy je všechno ideální a všichni si myslí, že v této podobě se to dá zakonzervovat a zůstane to tak krásné navždycky. To trvá dva tři roky. Za čtyři roky nelibě zjišťují, že žijí v něčem úplně jiném. Hezké to už dávno není, a navíc se to samovolně rozpadá. Lidi totiž musí něco spojovat, musejí mít nějaký projekt, který je drží pohromadě. Může to být společná firma, zařizování bytu, stavění domu, ale to je všechno dočasné. V tomto směru je samozřejmě nejperspektivnějším projektem rodina.

 

Přesně takový problém řeší na začátku seriálu Radka s Adamem, dvojice, která teprve začíná. Jemu se do spolužití spíš nechce, ona by do toho šla…

Mladé ženy by měly v takové situaci vědět, že pokud nastane opačný případ a společné bydlení iniciuje muž, mají tak půl roku na to, aby se rozhodly. Když propásnou tuto fázi, nastane období klidu, kdy už o žádném soužití nikdo nemluví. Když se pak žena rozhoupe, s hrůzou zjistí, že muž nikam nespěchá, a slyší stejné výmluvy, které před dvěma lety používala sama. Proto v případě, že to myslí vážně, nemá moc váhat, protože on pak může zjistit, že by chtěl rodinu, až kolem čtyřicítky. On má čas, ona ne!

 

A co tolik propíraný fenomén současnosti, syndrom Bridget Jonesové? Již zmiňovaná Radka má smůlu na chlapy, rozejde se kolem třicítky s vážnou známostí a muži kolem jsou většinou už zadaní. Začne panikařit…

Ano, ale hlavně je zraněná a zanevře na všechno, co má penis. Muži se všeobecně nechtějí tolik vázat, ale když už se zavážou, o to hůře se odvazují. Žena, když se přiváže, chce funkční, pevný vztah. Pokud takový není, odchází…

 

Čtyřicátník David, jeden z hrdinů seriálu, přestane být úspěšný v práci a začne selhávat i v intimním životě…

Často se ale stává, že mají-li muži problémy mimo partnerství, vymění partnerku. Já tomu říkám syndrom Paroubek. Prohraju volby, a najdu si jinou. Opustím tu, která se mnou prožila celý život, cedila by pro mě krev a šla se mnou do pekel. Takže to jediné, co ještě fungovalo, si dobrovolně zničím. Potrestání nevinných, odměnění nezúčastněných.

 

 

reklama

reklama