11 míst, kde už mají turistů až po krk

Běžte domů! Neničte nám město! Chovejte se tady slušně! Na světě přibývá míst, kde takovými a podobnými slogany „vítají“ turisty.

Někde jsou místní obyvatelé už tak frustrovaní, že proti nekontrolovanému přívalu turistů protestují v ulicích a sepisují petice. Jinde zase zavádějí kvóty, které určují, kolik lidí se do města může za den podívat. Kolikrát se není ani čemu divit. Turisté totiž často zapomínají, že jsou jen na návštěvě a že by se podle toho taky měli chovat. V losangeleské galerii například nedávno jedna turistka při pokusu o selfie zničila umělecké dílo za 200 000 dolarů. Jiná zase ukázala nedostatek dobrého vychování tím, že na londýnskou královskou gardu házela svou rukavici. Tady je 11 míst, která jsou turistikou postižena nejvíc.

Komodské ostrovy, Indonésie

Komodské ostrovy v březnu oznámily, že na rok uzavřou svá nejpopulárnější turistická místa. Důvod? Turisté kradou varany a snaží se je propašovat ze země. Na ostrovech v současné době žije asi 1800 varanů komodských, jejich populace ale v poslední době kvůli zlodějům povážlivě klesá.

Benátky, Itálie

V Benátkách už dnes platí pro turisty velice přísná pravidla. Ve městě se nesmí například polehávat na lavičkách, svačit, kde se vám zamane nebo posedávat na zemi. Podrobně jsme o tom psali tady. Nově budou turisté platit za vstup do města a jejich množství budou regulovat kvóty. Město chce omezit i počet hotelových pokojů.

Dubrovník, Chorvatsko

Češi sem jezdí léta, obrovský nápor turistů ale město zažilo hlavně po odvysílání populárního seriálu Hra o trůny. Podle starosty Dubrovníku jich díky tomu přijelo v roce 2015 o celých 10% víc. Tolik lidí ale chorvatský přístav nepojme, proto v srpnu 2017 starosta Dubrovníku ohlásil svůj plán omezit počet turistů o polovinu, z 8000 za den na maximálně 4000.

Reykjavik, Island

S přívalem turistů bojuje i Reykjavík. Na ostrov s 355 000 obyvateli zavítalo v roce 2015 1,26 milionu turistů. Islandská politička Birgitta Jonsdottir si před časem dokonce postěžovala, že se z jejich rodné země stává Disneyland. Turismus sice na jednu stranu pomohl vytáhnout Island z ekonomické krize, na druhou stranu vyšponoval ceny závratně vysoko.

Cozumel, Mexiko

Cozumel je nádherný ostrov obklopený Karibským mořem. Je to ale také druhá nejoblíbenější destinace na světě pro obrovské výletní lodě. Zplodiny z nich, stejně jako velký provoz ve vodě nenávratně poškodily zdejší korálové útesy.

Barcelona, Španělsko

Obyvatelé Barcelony se svým odporem k turistům nijak netají. Na začátku letošního roku proti nim protestovali v ulicích. Dokonce při tom napadli turistický autobus a hotel. Některá populární místa dokonce v reakci na množství turistů zavádějí nová pravidla. Například velký trh La Boqueria zakázal vstup skupinkám turistů čítajících více než 15 lidí. Ty totiž často blokovaly cestu ostatním, když si lidé fotili stánky s nabízeným zbožím.

Machu Picchu, Cusco, Peru

Machu Picchu přiláká každý den tisíce návštěvníků. Což je mnohem víc než limit, který v roce 2011 stanovilo UNESCO společně s Peru. Ten tehdy činil 2500 lidí. Je jasné, že takové množství turistů starodávnou památku nejen ohrožuje, ale také poškozuje. Proto od ledna letošního roku platí pro vstup do incké citadely nová pravidla. Návštěvu si musíte předem zamluvit a vstupenky platí jen omezený čas.

Santorini, Řecko

Pod náporem turistů úpí každé léto také ostrov Santorini. Proto úřady vydaly kvóty, které dovolují vstup na ostrov jen 8000 turistům denně. Každý rok totiž vyplivne více než 600 zaoceánských lodí na pevninu 790 000 lidí. Na Santorini přitom žije jen asi 15 000 stálých obyvatel.

Řím, Itálie

Řím je krásné město plné starověkých památek, jenže až moc turistů odmítá respektovat jeho historii. V srpnu 2017 přistihli ekvádorského turistu, jak vyrývá své jméno do zdí Colossea. Za poškození 2000 let staré římské památky mu hrozila pokuta až 23 000 dolarů.

Praha, Česká Republika

Praha je mezi zahraničními turisty vyhlášená hlavně levným pivem a živou barovou scénou. Jenže hluční turisti se tady už dávno vymykli kontrole. Proto Praha zavedla v centru města tzv. policejní hodinu, která podnikům přikazuje ukončit večerní produkci ve 22 hodin. Noční klid ale málokdo skutečně respektuje. Stížnosti obyvatel hlavního města na hlučné turisty se pořád množí. I kvůli nim Praha zřídila funkci nočního starosty, který bude mít kontrolu nočního života na starosti.

Ostrov Big Major Cay, Bahamy

Neobydlený bahamský ostrůvek Big Major Cay je frekventovaným turistickým cílem. Cestuje se sem za prasaty, které se koupají v teplém Karibském moři. Jenže v poslední době tady prasata ve velkém vymírají. Můžou za to turisti, kteří čuníky na pláži krmí. Zvířata totiž společně s jídlem zkonzumují i velké množství písku, který jim způsobuje trávicí potíže. Neukáznění návštěvníci ostrova také nabízejí prasatům pivo a rum a občas se je pokoušejí osedlat.

Dana Řeháčková

šéfeditorka pořadu Prima Svět

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom