Bavlněná taška, nebo igelitka? Co je ekologičtější?

Je ale papírová nebo plátěná taška doopravdy ekologičtější než igelitová? Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď.
Záleží, z jakého úhlu se na problém díváme. Jestli z hlediska výroby, nebo z hlediska znečištění planety odpadky. V úvahu je totiž třeba vzít dvě věci. Za prvé: igelitky se v přírodě zkrátka nerozloží, hromadí se v oceánech, kde končí v útrobách mořských živočichů a následně i v našem trávicím traktu. A za druhé: znečišťování planety odpadky není jediné hledisko, ke kterému bychom měli přihlížet. Je nutné se také ptát, jaký vliv má na životní prostředí výroba a zpracování různých materiálů. A právě v tom papírové a plátěné tašky prohrávají.
V únoru loňského roku vyšla zpráva dánského Ministerstva pro životní prostředí a potraviny, která ve shodě s dalšími studiemi uvádí, že klasická igelitová taška je k životnímu prostředí nejšetrnější. Ovšem jen z hlediska výroby. Studie vůbec neřešila biologickou odbouratelnost plastů.
Pokud problém osekáme jen na výrobu, fakta mluví ve prospěch igelitek. Jejich výroba nejméně ovlivňuje klimatické změny i ozónovou vrstvu, je nejméně náročná na spotřebu vody a znečištění ovzduší.
Podle dánských výzkumníků musíte papírovou tašku použít alespoň jednou, aby se svým dopadem na životní prostředí vyrovnala igelitce. Bavlněnou minimálně 52x a tašku z organické bavlny alespoň 149x. Organická bavlna má totiž oproti konvenční balvně o 30% nižší výnosnost a při jejím pěstování se spotřebuje o 30% více vody. Na zdroje je tedy náročnější, a to i přesto, že má tu výhodu, že půdu nezatěžuje pesticidy a hnojivy.
Jednorázové igelitové tašky už omezilo 127 zemí, teď se ale diskutuje o tom, čím je nahradit. Vsadíme-li na papír, může to vést k dalšímu odlesňování. Už teď se něco podobného děje například v Kanadě, kde padají celé lesy na výrobu super jemného toaletního papíru. Úbytek lesní plochy vede ke zhoršování klimatických změn a tím i k oteplování planety.
Proto nejlepší rada zatím zní: nevyhazovat věci po jednom použití. Je to neekologické i neekonomické. A to bez ohledu na materiál. Proto, cokoli máte doma, používejte opakovaně. Dokud se to nerozpadne. A snažte se omezit nákupy nových věcí. Tím planetě pomůžete nejvíc.