Bavlněná taška, nebo igelitka? Co je ekologičtější?

Od té doby, co obchody přestaly nabízet igelitové tašky zdarma a plasty dostaly nálepku nežádoucího materiálu, se v chování spotřebitelů ledacos změnilo. Lidé si začali nosit vlastní, většinou plátěné tašky, anebo si u pokladem kupují papírové.
Bavlněná taška, nebo igelitka? Co je ekologičtější?
Bavlněná taška, nebo igelitka? Co je ekologičtější?
Unsplash

reklama

Je ale papírová nebo plátěná taška doopravdy ekologičtější než igelitová? Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď.

Záleží, z jakého úhlu se na problém díváme. Jestli z hlediska výroby, nebo z hlediska znečištění planety odpadky. V úvahu je totiž třeba vzít dvě věci. Za prvé: igelitky se v přírodě zkrátka nerozloží, hromadí se v oceánech, kde končí v útrobách mořských živočichů a následně i v našem trávicím traktu. A za druhé: znečišťování planety odpadky není jediné hledisko, ke kterému bychom měli přihlížet. Je nutné se také ptát, jaký vliv má na životní prostředí výroba a zpracování různých materiálů. A právě v tom papírové a plátěné tašky prohrávají.

V únoru loňského roku vyšla zpráva dánského Ministerstva pro životní prostředí a potraviny, která ve shodě s dalšími studiemi uvádí, že klasická igelitová taška je k životnímu prostředí nejšetrnější. Ovšem jen z hlediska výroby. Studie vůbec neřešila biologickou odbouratelnost plastů.  

Pokud problém osekáme jen na výrobu, fakta mluví ve prospěch igelitek. Jejich výroba nejméně ovlivňuje klimatické změny i ozónovou vrstvu, je nejméně náročná na spotřebu vody a znečištění ovzduší. 

Podle dánských výzkumníků musíte papírovou tašku použít alespoň jednou, aby se svým dopadem na životní prostředí vyrovnala igelitce. Bavlněnou minimálně 52x a tašku z organické bavlny alespoň 149x. Organická bavlna má totiž oproti konvenční balvně o 30% nižší výnosnost a při jejím pěstování se spotřebuje o 30% více vody. Na zdroje je tedy náročnější, a to i přesto, že má tu výhodu, že půdu nezatěžuje pesticidy a hnojivy.

Jednorázové igelitové tašky už omezilo 127 zemí, teď se ale diskutuje o tom, čím je nahradit. Vsadíme-li na papír, může to vést k dalšímu odlesňování. Už teď se něco podobného děje například v Kanadě, kde padají celé lesy na výrobu super jemného toaletního papíru. Úbytek lesní plochy vede ke zhoršování klimatických změn a tím i k oteplování planety.

Proto nejlepší rada zatím zní: nevyhazovat věci po jednom použití. Je to neekologické i neekonomické. A to bez ohledu na materiál. Proto, cokoli máte doma, používejte opakovaně. Dokud se to nerozpadne. A snažte se omezit nákupy nových věcí. Tím planetě pomůžete nejvíc. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!