Berkeley Pit. Jedovaté jezero, ve kterém se vyvinul život

V americkém státě Montana zeje v zemi obrovská jáma. Na délku měří 1,6 kilometru a sahá do hloubky 540 metrů. Až téměř po okraj je naplněná roztokem vody, kyseliny, těžkých kovů a chemikálií, včetně arzénu, kadmia nebo mědi.
Berkeley Pit. Jedovaté jezero, v kterém se vyvinul život
Berkeley Pit. Jedovaté jezero, v kterém se vyvinul život
profimedia

reklama

Bývalý povrchový důl Berkeley Pit byl otevřen v padesátých letech minulého století a těžila se tady měď, píše Atlas Obsura. Poslední dělníci ho opustili v roce 1982, kdy zdroje vyschly. Pak důl zatopila spodní voda a vytvořila tak jedno z nejjedovatější jezer na naší planetě.

O něco později jednoho místního marketingového génia napadlo, že by se z toxické díry v zemi dal možná udělat turistický trhák. Nad jezerem vyrostla vyhlídková plošina a každý, kdo zatoužil nahlédnout do jeho hlubin, musel zaplatit vstupné 2 dolary. Málokdo ale tušil, že tahle podivná atrakce pro turisty může přinést zkázu městu Butte, které leží jen kousek odtud.

Butte leží v bezprostřední blízkosti jedovatého jezera
Autor: NASA Butte leží v bezprostřední blízkosti jedovatého jezera

Každý měsíc totiž hladina jedovatého jezera povyroste o bezmála 30 centimetrů. V roce 2003 proto město vybudovalo čističku odpadních vod, která měla mimo jiné zabránit tomu, aby hladina vody nevystoupala nad kritickou hranici 1,6 kilometrů nad hladinu moře. K tomu by podle propočtů mohlo dojít v roce 2022. Toxická směs by kontaminovala zásoby podzemní vody pro 30 000 lidí, kteří žijí v bezprostřední blízkosti jezera Berkeley Pit.

Situace se stávala kritickou a úřady se prosto rozhodly začít se sanací dolu už letos, o 5 let dříve, než bylo původně v plánu. Na vyčištění čeká 190 miliónů metrů krychlových zamořené vody. Za jedinou sekundu by výkonná čerpadla měla vypumpovat asi 311 litrů.

 

Berkley Pit v roce 1984
Autor: Wikicommons Berkley Pit v roce 1984

Jak moc jedovatá tahle jáma je, dokládá i událost, která se stala v listopadu 1995. Tehdy na jezeře Berkley Pit přistálo během bouřky hejno sněžných hus, aby se tu ukrylo před nepříznivým počasím. Když se druhý den vyčasilo, našli lidé na hladině 342 mrtvých ptačích těl. Od té doby bděla u toxického jezera „ptačí hlídka“, která dávala pozor, aby ptáci na vodě nepřistávali na víc než pár hodin.

A to není jediná záhada. Vědci jsou dokonce přesvědčeni, že se v jezeře ukrývá klíč k léčbě rakoviny. V roce 2007 zde objevili stovky mikroskopických organismů, kteří se nikde jinde na planetě nevyskytují. A následné laboratorní testy ukázaly, že tyto mikroorganismy vládnou neuvěřitelnými schopnostmi. Některé si umí opravit vlastní DNA, jiné umí vyprodukovat zcela nový typ antibiotika, který si poradí i s dosud rezistentními kmeny bakterií a další napadají dokonce i rakovinné buňky. Vědci se proto domnívají, že právě jejich schopnosti adaptace může pomoct najít cestu k léčbě rakoviny.

reklama

reklama