Cigaretové nedopalky zamořují planetu a rakovině stejně nezabrání

Uhodnete, co z plastových odpadků znečišťuje životní prostředí ještě víc než brčka a igelitky? Odhozené nedopalky cigaret. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení, že jsou vyrobeny z biologicky rozložitelného materiálu, totiž obsahují plastové filtry.
Cigaretové nedopalky zamořují planetu a rakovině stejně nezabrání
Cigaretové nedopalky zamořují planetu a rakovině stejně nezabrání
Mathew MacQuarrie/ Unsplash

reklama

Ročně se vyprodukuje asi šest biliónů cigaret, 98% z nich přitom obsahuje plastové filtry. To je asi milión tun plastu za jediný rok, uvádí server CNN. Na jejich výrobu se používají acetátová vlákna a než se kompletně rozloží, může to trvat i deset let.  Během té doby se z nich do vody, půdy a ovzduší stále uvolňují toxické chemikálie jako je arzén nebo olovo.

Nedopalky patří do koše

Odhodit nedopalek na zem se bohužel stále považuje za společensky přijatelný způsob, jak se vypořádat s vykouřenou cigaretou. Asi dvě třetiny nedopalků buď kuřáci jednoduše típnou na ulici, nebo zahodí do kanálu, odkud je déšť popožene do potoků, řek a oceánů. A tam páchají škodu dál. Ukázal to pokus, který vědci před pár lety uskutečnili na americké univerzitě v San Diegu pod vedením profesora Thomase Novotneho. Do vody, ve které plavaly ryby, ponořili cigaretové nedopalky. Po čtyřech dnech byla polovina ryb mrtvá.

Největší zdroj znečištění? Nedopalky
Autor: Pixabay Největší zdroj znečištění? Nedopalky

 

Filtry zdraví nezachrání

S plastovými filtry přišly tabákové společnosti v padesátých letech dvacátého století jako odpověď na rostoucí strach kuřáků z rakoviny plic.

Tabákový kouř obsahuje kolem 250ti škodlivých chemikálií včetně těžkých kovů, arzénu a vysoce radioaktivního polonia-210. Nejméně 69 z těchto látek mohou způsobit rakovinu.

Zablokovat je měly filtry. Už v šedesátých letech si ale vědci uvědomili, že nikotin a dehet, které se snažili filtrem z vdechovaného kouře odstranit, jsou právě ty látky, které z kouření dělají takový požitek. Filtry proto v cigaretách zůstaly, jen byly méně účinné, aby kuřák o svojí dávku nikotinu nepřišel.

Bradford Harris z univerzity ve Stanfordu, který studoval archívy tabákových firem, tvrdí, že filtry si tabákové firmy rozhodly ponechat jako „maketingový nástroj“. Prohlašovaly, že přítomnost filtru má zdravotní výhody. Světová zdravotnická organizace to ale označila za klamání spotřebitele.

Filtry sice některé toxiny dokážou zablokovat, vdechovaný kouř je ale zároveň slabší, což kuřáky nutí k tomu, aby šlukovali častěji. Filtry také změnily způsob, jakým tabák hoří, což vedlo ke zvýšení některých toxinů v kouři.

Se zavedením cigaret s filtrem sice klesl výskyt nejrozšířenějšího typu rakoviny plic, jiný typ rakoviny - tzv. adenokarcinom začal ale naopak stoupat. Jinými slovy, filtry pro kuřákovo zdraví neudělaly nic. Jen zhoršily životního prostředí.

Filtry kuřáky před rakovinou neochrání
Autor: Pixabay Filtry kuřáky před rakovinou neochrání

Jak se vypořádat s nedopalky?

V San Francisku zavedly poplatek, který musí zaplatit každý kuřák, který si kupuje cigarety. Z něho se financuje úklid ulic. Jinde zase odhazovaní nedopalků pokutují.

Jako řešení se také nabízí vyvinout filtry z přírodních materiálů – už teď se experimentuje s konopím, bavlnou nebo lnem. Podle Elizabeth Smith, americké expertky na tabákovou politiku ale i tzv. organické filtry budou pořád obsahovat těžko rozložitelné chemikálie a kuřáci navíc získají mylný dojem, že nedopalky můžou beztrestně odhazovat na zem.

V říjnu 2018 podpořil Evropský parlament návrh, podle kterého by země EU musely do roku 2025 odstranit z cigaretových filtrů až polovinu všech plastů.

Návrh ale neprošel. Místo toho budou muset převzít odpovědnost tabákové firmy. Budou muset vést osvětové kampaně, instalovat na ulicích víc popelníků a starat se o jejich vyvážení a také označovat krabičky cigaret varováním, že filtry obsahují plasty poškozující životní prostředí. Jestli to bude mít stejný dopad jako krabičky s odstrašujícími obrázky nádorů, tak se toho ale asi příliš nezmění.

reklama

reklama