Člověk za rok zkonzumuje 50 000 plastových mikročástic

Podle vůbec první studie, která zkoumala množství stráveného plastu, sní průměrný člověk minimálně 50 tisíc mikročásteček za rok. A přibližně stejné množství i vdechne.
Člověk za rok zkonzumuje 50 000 plastových mikročástic
Člověk za rok zkonzumuje 50 000 plastových mikročástic
Brian Yurasits/Unsplash

reklama

K takovým závěrům došli kanadští výzkumníci z University of Victoria ve studii, kterou uveřejnili v Časopise pro environmentální vědy a technologii. Vycházeli přitom z dat, která už měli k dispozici z předchozích výzkumů a která měřila množství mikroplastů v rybách, mořských plodech, soli, cukru, vodě, pivu a městském ovzduší. Pak na základě dietních směrnic vypočítali, kolik mikroplastů za rok člověk zhruba zkonzumuje. Na dospělého člověka jich vychází 50 tisíc, na dítě o deset tisíc méně.

Skutečná čísla ale budou pravděpodobně ještě vyšší, protože potravin testovaných na mikroplasty není mnoho. Na obsah mikroplastů se například netestoval chleba, maso, mléčné produkty, zelenina nebo většina nápojů. Studie tak pokryla zhruba jen 15% kalorického příjmu člověka.

„Je vysoce pravděpodobné, že i v těchto potravinách bude velké množství plastů. Mluvíme o stovkách až tisících“, řekl vedoucí výzkumu Kieran Cox z University of Victoria.

Nejvíce dat mají badatelé o vodě. Například balená obsahuje průměrně o 22krát více mikroplastů než voda z kohoutku. Člověk, který pije výhradně balenou vodu, dostane do svého těla 130 tisíc plastových částeček ročně pouze z tohoto jediného zdroje. Z kohoutkové jen 4000.

Jaké dopady mají mikroplasty na lidské tělo, se stále moc neví. Mohou se z nich ale uvolňovat toxické látky. Některé částečky jsou dokonce tak drobné, že pronikají do tkání, kde spouštějí imunitní reakce. Stejně málo se ví i o tom, co se stane, když člověk mikroplasty vdechne.

reklama

reklama