Drobná chobotnička dokáže najednou zabít 26 lidí

Jen proto, že je zvířátko malé a roztomilé, to neznamená, že vás nemůže zabít. Jako maličká chobotnička, kterou v Austrálii natočil čínský turista a video pak umístil na sociální síť Tik Tok. Tenhle drobný živočich, který autor záběrů tak bezstarostně bere do ruky, dokáže zabít dospělého člověka během několika minut.
Drobná chobotnička dokáže najednou zabít 26 lidí
Drobná chobotnička dokáže najednou zabít 26 lidí
Pixabay

Chobotnice kroužkovaná je sice na pohled možná roztomilá, ale o to nebezpečnější. Jejím domovem je západní Austrálie a severní Tasmánie a ve světových oceánech stěží najdete jedovatějšího živočicha.

Její jed je tisíckrát silnější než kyanid a ve svém těle ho má zásobu natolik velkou, aby do pár minut usmrtila 26 lidí. Navíc má chobotnice kroužkovaná neobyčejně ostrý zobák, kterým dokáže proniknout neoprenem, aniž by si toho člověk všiml. Není ale třeba panikařit. Sama od sebe nezaútočí. Obavy jsou ale na místě, pokud ji budete dráždit nebo na ni šlápnete.

 

Jed ve slinách chobotnice kroužkované obsahuje neurotoxin podobný tomu, který má v těle ryba fugu. Nazývá se tetrodotoxin a zvířata ho používají při lovu nebo jako obranu vůči predátorům. Jed funguje tak, že zablokuje nervové signály v těle a ty způsobují ochrnutí svalů, nevolnost, člověk ztrácí zrak a službu mu vypovědí i ostatní smysly.

Kvůli paralýze svalů nakonec dojde k zástavě dechu a udušení. Člověk si sice uvědomuje, co se s ním děje, ale není schopen na to reagovat. Na jed chobotnice kroužkované neexistuje žádný protijed. Člověka může zachránit jen masáž srdce a připojení na umělou ventilaci a pak už jen čekat, dokud jed z těla neodejde.

Proto by lidé při průzkumu podmořského života měli být obezřetní a radši ho pozorovat z dálky. Maximálně si mořského živočicha vyfotit. Samozřejmě z bezpečné vzdálenosti a za předpokladu, že není podrážděný. Třeba až když doma zjistíte, co je zač, budete ještě rádi, že jste ho nevzali do ruky.

reklama