Dvě hodiny týdně v lese léčí duši i tělo

Pobyt v přírodě má blahodárný vliv na naše zdraví, pokud trvá alespoň dvě hodiny týdně.
Dvě hodiny týdně v lese léčí duši i tělo
Dvě hodiny týdně v lese léčí duši i tělo
Pixabay

reklama

Kdo žije ve městě, zná to moc dobře. Vyasfaltované ulice, šedivé domy, auta a všudypřítomný hluk. Prostředí, které našim nervům zrovna neprospívá. Není divu, že alespoň o víkendu tak rádi utíkáme do přírody. Nevědomě tím v našem těle obnovujeme rovnováhu. Výzkumníci z univerzity v Exeteru dokonce zjistili, že člověku k vylepšení psychické a fyzické kondice stačí 2 hodiny týdně v přírodě. Toulky přírodou, poslouchání ptačího zpěvu a podobné aktivity totiž snižují krevní tlak a zmenšují stres.

Podle expertů prý přitom nezáleží na tom, zda uvedené dvě hodiny člověk stráví v přírodě najednou nebo po kouskách. Pozitivní dopad má příroda na všechny bez rozdílu pohlaví nebo věku. A je patrný i u dlouhodobě nemocných lidí.

Příroda zlepšuje náladu
Autor: Pixabay Příroda zlepšuje náladu

Vedoucí studie Mat White přitom upozorňuje, že lidé nemusí za přírodou jezdit nijak daleko. Většina respondentů se za zelení nevydala dál než 3 kilometry od svého domova. Dvě hodiny týdně jsou podle něj dosažitelným cílem, zvlášť když je možné je rozprostřít do více dní. 

Odtržení od přírody může lidem dokonce způsobovat psychické problémy. Australský profesor udržitelnosti Glenn Albrecht pro tento stav zavedl termín psychoterratická nemoc (terra=země). Označuje duševní frustraci člověka, kterému chybí kontakt s přírodou. 

Japonská cesta z města

I proto jsou dnes stále populárnější tzv. lesní koupele neboli terapie lesem, při nichž se lidé procházejí po lese, dotýkají se stromů a všemi smysly vnímají okolní přírodu. Průkopníky lesních koupelí jsou Japonci. V roce 1982 je zavedla japonská vláda s cílem povzbudit své obyvatele, aby procházkami v přírodě zapracovali na svém zdraví. Blahodárný vliv lesa potom zkoumali japonští výzkumníci a zjistili, že les má skutečné léčivé účinky. Stromy totiž uvolňují esenciální oleje zvané fytoncidy. Ty mají antimikrobiální účinky, kterými se strom chrání před škodlivými bakteriemi. U člověka fytoncidy zlepšují náladu a imunitu, snižují krevní tlak, srdeční tep, odbourávají stres i úzkost a zlepšují spánek.

Povzbuzeny výsledky začaly japonské úřady do výzkumu psychologických a fyziologických dopadů lesních koupelí investovat víc peněz. Mezi lety 2004–2012 za ně utratili v přepočtu více než 90 milionů korun a na základě studií vybudovali po celé zemi 48 terapeutických tras. V současné době funguje v Japonsku takových stezek 62 a ročně přilákají na 5 milionů návštěvníků. Na léčbu lesem láká turisty také Finsko, Velká Británie, Spojené státy americké a Kanada. A další miliony lidí po celé světě se jim oddávají nevědomky pokaždé, když berou batoh a míří daleko od civilizace, aby si v přírodě vyčistili hlavu.

 

Léčivou moc má i hlína
Autor: Pixabay Léčivou moc má i hlína

Léčí les, voda i hlína

Příroda zkrátka léčí a způsobů, jak využít její hojivou moc, je mnoho. Kromě lesních koupelí se například studuje i léčivá síla vody. Uklidňují účinky má jak koupel v oceánu, tak doma ve vaně. Regeneračně působí i chůze naboso nebo prosté hrabání se v zemi. Už jen když noříte prsty do hlíny při přesazování květin, zlepšuje se vám nálada a posiluje imunitní systém. Hlína má totiž vlastní mikrobiom a čím více jsme s ním v kontaktu, tím lépe se nám vede.

Být ve spojení s přírodou je zkrátka naše fyzická i psychologická potřeba. A když jsme od přírody odtrženi delší dobu, naše tělo i mysl to pocítí. Léčba je naštěstí jednoduchá, levná a bez negativních vedlejších účinků.    

Zdroj: The Telegraph a Quartz

reklama

reklama