Italské Benátky zakážou sezení na zemi

1 až 2 milimetry za rok. O tolik se každý rok potopí severoitalské Benátky. Co je ale skutečně táhne v současné době ke dnu, jsou turisté.
Italské Benátky zakážou sezení na zemi
Italské Benátky zakážou sezení na zemi
Henrique Ferreira on Unsplash

reklama

Každý den navštíví město na laguně téměř 60 000 turistů a postupně tak vytlačují benátské starousedlíky. Těch dnes v Benátkách žije 50 000, o celou třetinu méně než v 18. století. A protože turistů je moc a ne všichni se k městu a jeho obyvatelům chovají slušně a s respektem, zavedly úřady několik nepopulárních opatření, píše server Quartzy.

Například minulý rok zakázalo město na nátlak místních obyvatel vjezd obřím výletním lodím, které denně v Benátkách „vyplivly“ desetitisíce lidí. Začátkem tohoto roku zase benátský starosta Luigi Brugnaro vyhlásil, že v době od 28. dubna do 1. května, kdy do města proudí nejvíce návštěvníků, budou některé části Benátek přístupné jen starousedlíkům.

Krmíte holuby? Sedíte na zemi? Čeká vás pokuta.
Autor: profimedia Krmíte holuby? Sedíte na zemi? Čeká vás pokuta.

Zhoršující se situace ve městě a rostoucí frustrace stálých obyvatel vyústila v kampaň s názvem #EnjoyRespectVenezia. Ta vyzývá k tzv. udržitelnému turismu a varuje návštěvníky města před nevhodným chováním. Patří k němu i pikniky mimo vyhrazená místa, jakkoli k tomu mohou romantické Benátky vybízet. Kvůli zachování plynulého provozu v ulicích by turisti měli chodit pouze vpravo a nepostávat na mostech. Na dodržování pravidel dokonce v letních měsících dohlížejí „andělé etikety“.

Na mostě nikdy nezastavujte. Blokovali byste provoz.
Autor: profimedia Na mostě nikdy nezastavujte. Blokovali byste provoz.

Minulý týden se ale objevily zprávy, že by turistům mohla být zakázána i tak běžná činnost jako je sezení. Zatímco posedávání okolo Náměstí Svatého Marka je už zapovězeno, starosta Benátek ho navrhuje rozšířit na celé město. A to pod pokutou od 50 do 500 euro. O návrhu budou radní hlasovat už v říjnu.

Vysoké pokuty hrozí turistům v Benátkách už teď, a to za:

  • sezení na Náměstí Svatého Marka a na Piazzetta dei Leoncini (200 euro)
  • postávání, jezení a pití jinde než v restauraci nebo kavárně (200 euro)
  • plavání nebo i máčení nohou v benátských kanálech (450 euro)
  • znečišťování města a odhazování odpadků (100-200 euro)
  • chození bez trička nebo v plavkách ve městě (200 euro)
  • krmení holubů (50-200 euro)
  • jízda na kole i pouhé vodění kola (100 euro)
  • polehávání na lavičkách (50 euro)

Masivní turismus Benátky ničí a možná je zabije docela. Pokud budou totiž starousedlíci město opouštět stejným tempem jako dosud, nezůstane do poloviny století v Benátkách z místních nikdo.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!