Jaká je pravděpodobnost, že přežijete pád z výletní lodi?

46letá Kay Longstaffová z Velké Británie měla štěstí v neštěstí. Když o víkendu přepadla uprostřed noci přes palubu výletní lodi, trvalo dlouhých 10 hodin, než se opět dotkla země. Vzhůru se prý udržovala zpěvem. Kromě očividně dobré kondice a optimistické mysli, jí hrály do karet ještě další okolnosti. Spadla do teplého a klidného moře.
Jaká je pravděpodobnost, že přežijte pád z výletní lodi?
Jaká je pravděpodobnost, že přežijte pád z výletní lodi?
profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle internetové stránky Cruisejunkie přepadne každý rok přes zábradlí výletních lodí několik nešťastníků. Ať už z řad pasažérů nebo posádky. Minulý rok skončilo ve vlnách 17 osob. Jen dva roky předtím se na palubě neudrželo dokonce 29 lidí. Letos statistiky zatím evidují 17 pádů, včetně britské turistky. Na vině je většinou přemíra alkoholu, někdy ale pasažéři chtějí skokem z lodi skoncovat se životem.

Ať už to byla nehoda nebo ne, to, že je Britka naživu se rovná zázraku. Ostatně o něm mluví i chorvatský záchranář Lovro Oreskovic, který se záchranné operace v Jaderském moři zúčastnil:

"Není normální, aby osoba přežila deset hodin ve vodě. Naštěstí pro ní i pro nás bylo hezké počasí, moře bylo teplé a to zvýšilo její šance na přežití."

 

Rozhoduje výška lodi

Zabít vás přitom může už jen samotný pád. Čím vyšší loď, tím hůř pro vás. Pokud si nezlomíte vaz o hladinu, je velmi pravděpodobné, že si alespoň vyrazíte dech. A než ho znovu chytíte, můžete se utopit.

Už jen pád z výšky může být smrtelný
Autor: profimedia Už jen pád z výšky může být smrtelný

Roli hraje také teplota vody. V ledové vodě máte jen minimální šanci na přežití. Teplotní šok způsobí, že začnete reflexivně lapat po dechu. A to i pod vodou. Nalokat se můžete až tří litrů vody. Podle experta na přežití na volném moři a spoluautora knihy Základy přežití na moři (The Essentials of Sea Survival) Mikea Tiptona se 60 % lidí utopí prakticky hned, 20% jich zemře na podchlazení a dalších 20% ještě po vytažení z vody.

 

Ledová voda šance na přežití dramaticky snižuje
Autor: profimedia Ledová voda šance na přežití dramaticky snižuje

 

V teplé vodě vydržíte déle, ale zase pozor na žraloky!

Teplota vody je pro přežití rozhodující. Při 5 stupních Celsia vydrží Vaše tělo fungovat maximálně hodinu, při 15 stupních i šest hodin. Ale dokonce ani v teplém Karibiku nemůžete plavat nekonečně dlouho. Tady zase hrozí srážka se žralokem.

A ještě v něčem měla britská turistka štěstí. Moře nebylo rozbouřené a ona nemusela bojovat s vlnami. Mohla tak šetřit síly i dech. Lepší než plavat je totiž jen plout a čekat, až vás záchranáři objeví. Pokud ovšem budete mít štěstí.

Reklama
Reklama