Je to nejšpinavější místo na letišti a vy se mu nevyhnete

10 procent všeho, čeho se na letišti dotknete, nese nějaký virus. Bohužel nejvíce virů je přítomno na předmětech, kterých se prostě dotknout musíte.
Je to nejšpinavější místo na letišti a vy se mu nevyhnete
Je to nejšpinavější místo na letišti a vy se mu nevyhnete
Paul Green

reklama

Plastové misky, do kterých odkládáte mobily, hodinky, pásky nebo třeba notebooky. To je přímo semeniště virů, prokázala společná studie výzkumníků z univerzity v Nottinghamu a Finského národního Institutu pro zdraví.

Vzorky výzkumníci sbírali na mezinárodním letišti v Helsinkách. Nejvíce bakterií napočítali na plastových přepravkách u bezpečností kontroly. Jako další vysoce riziková místa identifikovali okolí pokladen v obchodech, schodišťová zábradlí, přepážky pro kontrolu dokladů a také dětské koutky. Uklidnit nás ale může, že nejčastěji nás na letišti ohrožuje jen obyčejná rýma. Rhinovirus, který ji způsobuje, se tady totiž vyskytuje nejvíce.

Chránit se můžeme jednoduše. Pořádně si mýt ruce a kašlat do kapesníku nebo rukávu. Podle profesora Jonathana Van Tama z univerzity v Nottinghamu tím pomůžeme zabránit pandemiím na místech s vysokou koncentrací lidí z celého světa.

Před několika lety proběhla v Americe obdobná studie, která zkoumala čistotu v letadlech. Výsledky byly překvapivé. Nejvíce bakterií čekalo na pasažéry na vyklápěcích pultech, na něž se pokládá jídlo. Testy odhalily, že jeden pultík hostí v průměru 2155 bakterií na 6,5 centimetru čtverečních. Mnohem víc než ulpí třeba na splachovadle.     

reklama

reklama