Karety čeká neradostná budoucnost. Kvůli teplu přijdou o samce

Klimatické změny. To není jen delší léto, záplavy a další extrémní výkyvy počasí. Zvyšování teploty na naší planetě tvrdě dopadá i na řadu živočišných druhů. Například na karetu obrovskou.
Karety čeká neradostná budoucnost. Kvůli teplu přijdou o samce
Karety čeká neradostná budoucnost. Kvůli teplu přijdou o samce
Jeremy Bishop/ Unsplash

reklama

Podle studie, která na konci roku 2018 vyšla v časopise Global Change Biology, se bude do roku 2100 líhnout 93 procent samiček, zatímco samců karet jen 7 procent.     

U karet stejně jako u ostatních plazů a některých druhů ryb rozhoduje okolní teplota o pohlaví jedince. Určuje totiž, zda se z embrya uvnitř vejce vyvine samec či samička. Zatímco z vajec pocházejících z chladnější hnízd se častěji líhnou samečci, z teplejších hnízd zase samičky. Poměr samiček a samečků u karet obrovských je zatím celkem vyrovnaný. Líhne se 52 procent samiček a 48 procent samců.

Nová studie ale uvádí, že globální zvyšování teplot povede k nárůstu teplot i v hnízdištích. A kvůli tomu bude na svět přicházet více samiček. Z krátkodobého hlediska může nová situace přinést i určité výhody. Například nárůst populace mořských želv, z dlouhodobého hlediska ale oteplování planety dožene karety na pokraj vyhynutí. 

Mládě karety obrovské
Autor: Pixabay Mládě karety obrovské

Vědci z univerzity v britském Exeteru a portugalského Centra pro mořská a environmentální studia vytvořili řadu scénářů na základě dat, která sesbírali v hnízdištích karet obrovských v africkém státě Guinea-Bissau. Ty odhadují, že do konce století se vlivem zvyšujících se globálních teplot bude líhnout 76 až 93 procent samiček. Zvýší se také úmrtnost embryí ve vejcích. Navíc zhruba třetina současných hnízdišť kvůli nárůstu hladin oceánů zmizí úplně. 

Feminizaci želví populace už přírodovědci zaznamenali u mladých karet, které žijí na severním konci Velkého bariérového útesu. Podle sčítání z minulého roku je zde 99,1 procent karet samičího pohlaví.

reklama

reklama