Kontaktní čočky nesplachujte. Vrátí se k vám v jídle

Jsou malé a neškodné. Ovšem jen do té doby, než je spláchnete do záchodu. Každý rok spláchnou lidé do záchodové mísy miliardy kontaktních čoček. A to představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí.
Kontaktní čočky nesplachujte. Vrátí se k vám v jídle
Kontaktní čočky nesplachujte. Vrátí se k vám v jídle
profimedia

reklama

Kontaktní čočky značně zlepšily životy milionů lidí, píše Treehugger.com. Umožnili jim vidět svět, aniž by museli sáhnout po brýlích. Čočky pravidelně nasazuje zhruba 5- 15 % Evropanů, v Americe po nich sahá čtyřicet pět milionů lidí. V Čechách každý desátý. Ovšem za komfort se platí. A to ne zrovna málo. Každá čočka je z hygienických důvodů zabalena v plastovém obalu. Navíc sama o sobě představuje další odpad. Kde končí použité kontaktní čočky, na to se vůbec poprvé zaměřila studie výzkumného týmu pod vedením Charlese Rolskyho z Arizonské státní univerzity. A došla k alarmujícím výsledkům. 15-20% procent Američanů splachuje použité čočky do záchodu.

„To je docela vysoké číslo. Ročně končí v toaletách 1,8-3,36 miliard kontaktních čoček,“ upřesnil autor výzkumu Charles Rolsky.

Kontaktní čočky jsou titěrné a díky tomu je čistička odpadních vod při mechanickém čištění nezachytí. Usazují se v kalových jámách, kde se koncentrují. A splaškový kal z těchto jam končí jako hnojivo polí. Na jeden kilogram splaškového kalu přitom připadá pár kontaktních čoček. A to znamená jediné. Nejen naše voda, ale dokonce i půda je zamořena mikroplasty. Ty jsou zdrojem tak obrovského znečistění, že o něm až donedávna neměli vědci ani tušení. Mikroplasty už dnes běžně konzumujeme v rybách a korýších.  A nyní se ukazuje, že i v zelenině. Proto kontaktní čočky házejte zásadně do komunálního odpadu, nikoli do záchodové mísy.

reklama

reklama