Máte problém usnout, oblečte si ponožky!

Proč? Protože mezi tělesnou teplotou a kvalitním spánkem existuje souvislost.
Máte problém usnout, oblečte si ponožky!
Máte problém usnout, oblečte si ponožky!
Anthony Tran on Unsplash

reklama

Během dne si lidské tělo drží stálou teplotu okolo 37 stupňů Celsia. Ta ale v noci během sedmihodinového spánku klesá o 1 až 2 stupně.  A právě tento pokles hraje roli v tom, jak rychle usnete. Protože čím rychleji dokážete svou tělesnou teplotu snížit, tím dřív spíte.

Lidské tělo svou teplotu reguluje pomocí kožních cév. Jestliže mozek zaznamená, že se tělo začíná přehřívat, vydá signál k rozšíření cév. Těmi pak protéká více krve, teplo se kůží uvolňuje a tělo ochlazuje. A funguje to i naopak. Když je tělo příliš studené, mozek zavelí cévy zúžit, aby nedocházelo k takovým únikům tepla.  

A jak s tím souvisejí vaše nohy? Chodidly a také dlaněmi uniká z těla nejvíce tepla. To je dáno tím, že je nechrání žádné chlupy a jen minimum tuku. Nedávný experiment korejských výzkumníků ukázal, že když si před spaním zahřejete chodidla, ať už teplou koupelí nebo ponožkami, roztáhnou se vám kožní cévy a tím dojde k rychlejšímu poklesu vaší tělesné teploty.

S ponožkami nejen že rychleji usnete, ale budete také spát déle. A to prý až o půl hodiny. Navíc se během noci budete o polovinu méně často budit.  

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!