Na co si dát pozor při cestě do Saudské Arábie

Konzervativní Saudská Arábie se otevírá masové turistice. Na konci září oznámila, že začne vydávat víza občanům 49 zemí. Cestovatelům rozhodně má co nabídnout. Na oplátku od nich ale očekává, že budou bezpodmínečně respektovat zákony země.
Na co si dát pozor při cestě do Saudské Arábie
Na co si dát pozor při cestě do Saudské Arábie
Unsplash

reklama

Saudská Arábie v září také vydala kodex slušného chování určený turistům. Ten obsahuje zákony, na jejichž dodržování trvá a porušování přísně trestá. Je jasné, že tato politika není pro každého. Ne všichni jsou taková pravidla ochotni akceptovat. Pokud máte pocit, že by vás zákony země příliš omezovaly, není nic jednoduššího, než si k dovolené vybrat jinou destinaci. Pokud jste se ale rozhodli, že vám Saudská Arábie stojí za návštěvu, tady je několik věcí, na které byste si rozhodně měli dát pozor.

Oblékání

Ženy a muži by na veřejnosti měli chodit vhodně oblečeni. Oděv žen by měl zakrývat ramena a kolena, muži by se měli vyvarovat šortek. Naprosto nepřípustné je, aby muži chodili venku s rozhalenou košilí nebo dokonce úplně bez trička. Pozor by si turisté měli dát i na potisk oděvů. Neslušné obrázky nebo nápisy, symboly propagující rasismus, diskriminaci nebo užívání drog jsou trestány pokutou ve výši 500 saudských riálů (asi 3000 českých korun).

Alkohol

V Saudské Arábii je alkohol zakázaný. Pokutou, vězením nebo dokonce vyhoštěním se trestá jeho prodej, nákup i konzumace. S pitím to nepřehánějte ani na palubě letadla, jinak se může stát, že vás do země ani nevpustí. Ještě přísnější pravidla platí pro užívání a držení narkotik. Za to v Saudské Arábii hrozí dokonce trest smrti. 

Hudba

Hlasitá hudba na veřejnosti je v zemi tabu. Zvlášť v době modliteb, které probíhají 5x za den.

Fotografování

Fotografování a natáčení občanů Saudské Arábie bez jejich výslovného souhlasu, je nelegální. Totéž platí pro pořizování obrazového záznamu z dopravních nehod. Policie vám fotografie vymaže a vy zaplatíte pokutu až 2000 riálů (cca 12 tisíc korun). Z důvodů národní bezpečnosti se také nesmí fotit vládní budovy. 

Drony

Bez povolení saudských úřadů nelze v Saudské Arábii létat s drony. Pokud tedy hodláte natáčet z dronu, je vhodné si dopředu zjistit podmínky jejich provozu. 

Fronty

Předbíhat ve frontě je neslušné. Takový prohřešek proti dobrým mravům se trestá pokutou. 

Polibky

Líbání na veřejnosti je v zemi absolutní tabu. Projevy citové náklonosti si nechte na doma. A už vůbec s nikým neflirtujte a zdržte se veškerého chování se sexuálním podtextem. V Saudské Arábii na to nikdo není zvědavý. Ze stejného důvodu se tady neslaví ani svátek sv. Valentýna. 

Místa vyhrazená pro staré lidi a invalidy

Pokud k nim nepatříte, respektujte, že jsou určena jim. Když vás policie přistihne na místě pro invalidy, zaplatíte 200 riálů (1200 korun).

Vepřové

Vepřové maso ani výrobky z něj do země nevozte. Islám jejich konzumaci zakazuje. Týká se to i chipsů s příchutí slaniny. 

Bible

Pro osobní potřebu si ji sebou klidně vezměte. Nemávejte s ní ale na ulici a nechtějte Saudy obrátit na křesťanskou víru. 

 

Mekka a Medína

Pokud nejste muslim, nechte si na návštěvu Mekky a Medíny zajít chuť. Dvě nejposvátnější islámská místa jsou lidem vyznávajícím jinou víru zapovězená. Nepokoušejte se tam proniknout, mohli by vás vyhostit. 

 

Zdroj: Arab News a Insider

reklama

reklama