Na zádech si pěstují řasy a rodí hlavou dolů

Lenochodi tříprstí jsou jedni z nejpozoruhodnějších zvířat na naší planetě. A také bezkonkurenčně nejpomalejší.
Na zádech si pěstují řasy a rodí hlavou dolů
Na zádech si pěstují řasy a rodí hlavou dolů
profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Většinu dne prolenoší, a když už se někam přece jen vydají, daleko nedojdou. Za hodinu urazí maximálně 200 metrů. Lenochodi jsou zapřísáhlí samotáři. Dalšího lenochoda ve své blízkosti strpí jen v období páření. Jejich život je ale ještě mnohem zajímavější.

Lenochodi jsou výborní plavci

Sice neudělají ani krok navíc, za to jsou dobří plavci. Lenochodi plavou dokonce rychleji než chodí po zemi. Pod vodou vydrží na jeden nádech neuvěřitelných 40 minut a to díky tomu, že dokážou až o třetinu zpomalit rytmus svého srdce.

Strava lenochoda není moc výživná
Autor: profimedia Strava lenochoda není moc výživná

 

Tráví stejně pomalu, jako se hýbou

Lenochodi požírají listy, které ale neobsahují skoro žádné živiny. Strávit jedno jídlo jim trvá skoro měsíc. Kvůli tomu mají málo energie a i tím málem velmi šetří. Jejich klidová tělesná teplota se pohybuje okolo 12 stupňů Celsia. Lenochodi prospí asi 10 hodin denně, zvířata v zajetí dokonce až 20 hodin.  

Na záchod jen jednou týdně

Lenochodi mají rádi své zvyky. Ze stromů slézají jen jednou týdně, a to výhradně jen proto, aby si došli na záchod. Svou potřebu vykonají pokaždé na stejném místě.

Na zádech si pěstují řasy

Lenochodí srst vypadá zeleně. To proto, že na ní rostou zelené řasy. Ty zřejmě lenochodům slouží jako doplněk jejich ne příliš výživné stravy. Řasy totiž na rozdíl od listů, kterými se lenochodi krmí, obsahují množství tuků. Lenochodí srst je také bohatá na houby. Vědci napočítali nejméně 74 druhů. Tři z nich dokonce dále zkoumají, protože se ukázalo, že mají pozitivní účinek v léčbě rakoviny prsu. Dva druhy hub z lenochodí srsti si zase umí poradit s parazity způsobujícími Malárii.   

Kvůli tvaru úst vypadá jako by se stále usmíval
Autor: profimedia Kvůli tvaru úst vypadá jako by se stále usmíval

 

Hlavu otočí téměř dokola

Lenochodi tříprstí se sice nepohybují zrovna s elegantní lehkostí, s hlavou ale svedou přímo divy. Díky třem krčním obratlům navíc dokážou hlavou otočit až o 270 stupňů.  Proč se větší počet obratlů vyvinul zrovna u těchto zvířat, vědci zatím netuší. Možná to ale souvisí s tím, že lenochodi tráví téměř celý svůj život hlavou dolů a obratle navíc poskytují těžké hlavě nezbytnou oporu.   

Život tráví hlavou dolů

Tělo lenochoda je obrácené poloze přizpůsobeno. Játra, žaludek a ledviny jsou v těle uloženy tak, aby váha vnitřních orgánů netlačila na bránici a neztěžovala zvířeti dýchání. Lenochodi hlavou dolů dokonce i rodí.

Lenochodi rodí jen jedno mládě
Autor: profimedia Lenochodi rodí jen jedno mládě

 

Drápy dorůstají 10 centimetrů

Dlouhé drápy jsou pro lenochody něco jako kotva pro loď. Technicky vzato ale nejde o opravdové „nehty“. Ve skutečnosti jsou to deset centimetrů dlouhé prstové kosti, kterými se bezpečně udrží na stromě i během spánku.

Dožívají se až 40 let

Lenochodi se ve volné přírodě průměrně dožívají 20ti až 30ti let. V zajetí ještě o něco více. Ne náhodou milují teplé podnebí. Jejich domovem je Střední a Jižní Amerika. Když je jim zima, neumí se totiž sami zahřát. Jejich tělo má jen velmi málo svalové hmoty, asi 25%, takže se nedokáží ani třást zimou a tím vytvořit trochu tepla.   

Reklama
Reklama