Nejlepší domácí dezinfekce? Slunce!

Roztáhnout ráno závěsy a pustit do pokoje sluneční paprsky ocení nejen pokojové květiny, ale i člověk, který vitamín D nutně potřebuje k životu. Vědci teď ale přišli na to, že sluneční záření likviduje i některé škodlivé bakterie.
Nejlepší domácí dezinfekce? Slunce!
Nejlepší domácí dezinfekce? Slunce!
Pexels
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle výzkumného týmu vědců z Oregonské univerzity svědčí tmavé prostory řadě bakterií, které se v nich můžou nerušeně rozmnožovat. Když je ale vystavíte slunečnímu světlu, klesne jejich schopnost reprodukce o celou polovinu. Proud světla o určité vlnové délce totiž dokáže umrtvit řadu patogenů a mikroorganismů, které žijí v prachu, píše ABC News.

Pro potřeby studie, kterou uveřejnili v odborném časopise Microbiome, vytvořili výzkumníci 11 totožných miniaturních místností se stejným kontrolovaným ovzduším a zanesli do nich prach z domácností. Jediné v čem se místnosti lišily, byla okna. Některá propouštěla viditelné sluneční paprsky, některá jen UV záření a jiná nepouštěla světlo dovnitř vůbec.     

Po 90 dnech výzkumníci sesbírali prach ze všech místností a zkoumali množství a životaschopnost bakterií. Prachové vzorky ze zatemněných pokojů obsahovaly 12% živých bakterií schopných reprodukce, vzorky z místností, kam proudilo sluneční světlo, jich obsahovaly jen 6,8% a nejméně bakterií - 6,1% našli vědci ve vzorku, na které působilo jen UV záření. Ukázalo se tak, že sluneční světlo může být účinným “baktericidem”, tedy prostředkem schopným ničit bakterie. Zničilo například bakterie druhu Saccharopolyspora rectivirgula, které způsobují plicní onemocnění.

Studie tak potvrdila to, co naše babičky věděly už dávno. A sice, že slunce léčí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama