Největší loď planety brázdí vody Karibiku

Jmenuje se poeticky – Symfonie moří, ale není to žádná romantická bárka. Naopak. Symfonie moří je se svými osmnácti palubami a 362 metry na délku největší výletní plavidlo světa. Je dokonce pětkrát větší, než byl Titanik.
Největší loď planety brázdí vody Karibiku
Největší loď planety brázdí vody Karibiku
profimedia

reklama

Do jejích obrovských útrob by se vešlo jedno malé české město. Zázemí je tu připraveno pro téměř 7 tisíc hostů a 2 tisíce členů posádky. Ti mají k dispozici vyžití, o jakém se nesní ani okresnímu městu: 23 bazénů včetně surfařského simulátoru, 40 restaurací a barů, divadlo, ledové kluziště, lezeckou stěnu, kasino, lázně, ale i nemocnici, márnici a vězení. Mezi jednotlivými palubami hosty přepravuje 24 výtahů.

Chcete si na lodi zasurfovat? Žádný problém
Autor: profimedia Chcete si na lodi zasurfovat? Žádný problém

Symfonie moří je navržená tak, aby se host nenudil. Na jejím designu spolupracovalo 100 různých architektů. Společnost Royal Caribbean, které loď patří, dokonce najala i experta na trávníky. Ve středu plavidla se totiž nachází chlouba lodi – zahrada s 12 000 rostlinami a stromy.

I na lodi hosté najdou zeleň
Autor: profimedia I na lodi hosté najdou zeleň

Aby hosté měli soukromí, je všech  2 759 kajut důkladně odhlučněno. Turisté nesmí slyšet zvuky ze sousedních kabin, ale ani vibrace od lodních motorů nebo z nočních klubů. Toalety v koupelnách prošly zátěžovým testem. Ucpaný záchod musí odtékat i při desetistupňovém náklonu lodi a nesmí se vylít na podlahu.

Divadla, kina, kasina. Turisty je třeba zabavit
Autor: profimedia Divadla, kina, kasina. Turisty je třeba zabavit

Dodržování hygieny je na tak velkém plavidle naprosto zásadní. Každá část lodi se denně desinfikuje - od knoflíku na přivolání výtahu až po žetony v kasinu. Neustálému mytí je přizpůsoben i výběr materiálů. Povrchy musí odolat důkladnému chlorování. Odpadky se mrazí v obrovských kontejnerech, aby se v nich nemnožily bakterie, a vyvážejí se v přístavech.

Momentálně největší výletní loď světa
Autor: profimedia Momentálně největší výletní loď světa

Stavba spolykala přes miliardu dolarů, ale investoři věří, že se jim peníze vrátí zpět. Turistika na zaoceánských lodích je totiž právě v kurzu. Jen za minulý rok si plavbu na obřích parnících užilo 25 milionů lidí. Láká je úplně nový typ zážitku. Dnešní výletní lodě jsou totiž spíš plovoucí hotelové rezorty než lodě. A navíc mají jednu výhodu. Během cesty vidíte hned několik destinací, aniž byste si museli pořád dokola vybalovat kufry.  

Na svou první cestu vyplula Symfonie moří v březnu letošního roku, kdy odrazila od břehů Barcelony. Cena jízdenek odpovídá nabízenému luxusu. Pohybuje se v přepočtu od 10 000 až po 350 000 korun na osobu.

reklama

reklama