Pavouci kojí své potomky mateřským mlékem

Samice čínských skákavek krmí svá mláďat mlékem, které je výživnější než mléko kravské.
Pavouci kojí své potomky mateřským mlékem
Pavouci kojí své potomky mateřským mlékem
Chen Zhanqi

reklama

Zebry, netopýři, medvědi. A taky velryby, tygři a lidé. Ti všichni sají po narození mateřské mléko. Proto se jim také říká savci. Podle nové studie, která vyšla v časopisu Science, ale mateřské mléko nabízí svým potomkům i samice pavouka druhu Toxeus magnus.

Výživná tekutina, kterou samice vylučují z tzv. epigastrické rýhy na spodní straně těla, obsahuje cukry, tuky a bílkoviny. Podle vedoucího výzkumu Žuej-Čchang Čchüana z Čínské akademie věd olizují mladí pavouci kapičky mléka z matčina těla přibližně 40 dní. Tedy až do doby své pohlavní dospělosti.

Vědci předpokládají, že tekutina připomínající mateřské mléko by mohla pocházet z neoplodněných pavoučích vajíček. Její analýza ukázala, že obsahuje až čtyřikrát více bílkovin než kravské mléko.

 

Pavouci umí být dobrými rodiči

Pavouci mají pověst samotářských tvorů, přesto existují druhy, které se o své potomky starají. Některé samičky svá vajíčka střeží tak pečlivě, že se ani nevydávají na lov za potravou. Jiné zase krmí svá mláďata natrávenou stravou stejně jako ptáci.

Tohle je ale vůbec poprvé, kdy výzkumníci zpozorovali, že samičky pavouků krmí své mladé tekutinou podobnou mateřskému mléku.

Podle vědců jsou čerstvě vylíhlí pavouci druhu Toxeus magnus na mléku závislí prvních 20 dní svého života. Experiment ukázal, že malí pavouci, kterým se mléko nedostávalo, zemřeli po 11 dnech.

Samičky své potomky ovšem „kojí“ ještě dalších 20 dní, kdy už si je pavouk schopen sám obstarat potravu. Zajímavé je, že potomci ženského rodu dostávají mléko déle než potomci rodu mužského.  

Ačkoli je mimo třídu savců velmi vzácné, aby samice krmila svá mláďata „mateřským mlékem“, na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že Toxeus magnus není zdaleka jediným druhem pavouka, který něco podobného provozuje. 

Zdroj: The National Geographic

reklama

reklama