Piráti, vraždy, chronická obezita. Jaká strašlivá tajemství skrývají ostrovní ráje?

Seychely, Maledivy, Bali. Kdo by tam nechtěl strávit dovolenou? Zvlášť teď v zimě. Svalit se na pláž s bílým pískem a vstát jen, aby se člověk vykoupal v průzračném moři. Ale ani tady není vše stále zalité sluncem. I exotické ostrovy, které se pro mnohé turisty staly synonymem luxusu, mají svá temná tajemství.

Maledivy - rozvody a odpadky

Je to ironie. Maledivy, kde zamilované páry tráví líbánky, vedou světové žebříčky rozvodovosti. Podle statistik OSN je průměrná třicetiletá maledivská žena rozvedená. A ne jednou. Ani dvakrát. Ale dokonce třikrát. Na 1000 obyvatel tady připadá 11 rozvodů ročně. Čím to, že tak romantické ostrovy mají tak vysokou míru rozvodovosti? Maledivy jsou muslimská země a ty, jak známo, moc nefandí předmanželskému sexu. Proto se tu lidé vdávají a žení v nízkém věku. Jenže Maledivy mají také velmi liberální rozvodové zákony a nepotrpí si na papírování. Stačí, aby muž nahlas před svědky prohlásil, že se rozvádí a je po všem. Takže když to jednou nevyjde, nic nebrání tomu zkusit to podruhé nebo potřetí.

Krátkodobé svazky nejsou jediným prokletím Malediv. Na západ od Mahé se nachází největší skládka v Indickém oceánu. Thilafushi je uměle vytvořený ostrov, kam každý den přibude 350 tun odpadu, který se sem sváží z hlavního města. Každý den se tak ostrov rozroste o další metr čtvereční.

Seychely - ostrov vězňů

Podle statistik z roku 2014 končí na Seychelských ostrovech ve vězení nejvíc lidí na počet obyvatel na světě. Na Seychelech žije kolem 95 tisíc lidí, z toho zhruba 799 jich sedí v cele. To je víc než kdekoli jinde. Dokonce i Spojené Státy mají méně vězňů vzhledem k počtu obyvatel než tenhle ostrovní ráj. Asi pět až deset procent z toho jsou somálští piráti, kteří si na Seychelech odpykávají svůj trest.

Madagaskar - šílená královna a útočiště pirátů

Královna Ranavalona I. vládla Madagaskaru nekonečných 33 let (1828-1861). Během své vlády dokázala zlikvidovat téměř třetinu madagaskarské populace. Libovala si v krutých trestech a brutálních popravách. Nechala povraždit všechny své politické odpůrce, zakázala křesťanství a kdo byl přistižen při modlení, toho potrestala smrtí. Také vymyslela vlastní zkoušku viny a neviny. Obviněného nechala sníst otrávený pokrm. Kdo zemřel, byl vinen, komu se podařilo přežít, byl nevinen.

Madagaskar dlouho odolával evropským snahám o kolonizaci. To byl také jeden z důvodů, proč se z něj na přelomu 17. a 18. století stala pirátská pevnost. Piráti zde byli v bezpečí a vytvořili si tu základnu pro přepadávání lodí. Na Madagaskaru se ukrýval i legendární skotský pirát Kapitán Kidd.

Americké Panenské ostrovy - rekord v počtu vražd

Bílý písek, soukromé ostrovy, luxusní jachty. A také čtvrté místo v počtu vražd na hlavu. To jsou Panenské ostrovy. Na 100 tisíc obyvatel tady rukou vrahů umírá 52, 64 lidí. Každý třetí obyvatel ostrova zná někoho, kdo by zavražděn. Karibské státy s přehledem vedou statistiky násilných smrtí. Na vrcholu žebříčku je Salvador, druhý Honduras, třetí Venezuela.

Mikronésie a Polynésie - potíže s obezitou

Více než 603 miliónů dospělých a 107 miliónů dětí trpí na světě obezitou. Nejvíc jich žije v Mikronésii a Polynésii. Na území Americké Samoi je obézních dokonce 74.6 % dospělých a cukrovkou tam trpí každý třetí člověk. Podobně jsou na tom i obyvatelé tichomořských ostrovů Nauru, Tonga, Palau nebo Kiribati. Na váze rychle přibývají jednak kvůli svým genetickým dispozicím, a pak také kvůli změně svého jídelníčku, ke kterému došlo s příchodem kolonizátorů. Nezdravá a příliš kalorická strava se spolu se změnou životního stylu na postavách ostrovanů neblaze podepsala.

Atol Bikini - ráj s velkou vadou na kráse

Je na seznamu kulturního dědictví Unesco, ale žádný turistický ráj to není. Atol Bikini, který je součástí Marshallových ostrovů, je nebezpečný hned ze dvou důvodů. Tím prvním je samozřejmě radiace. Mezi lety 1946 – 1958 na něm bylo provedeno 23 jaderných výbuchů. Kontaminovaná je voda, půda i všechno, co na ní vyroste Druhým důvodem jsou žraloci, které láká množství ryb. Přes sedmdesát let se tu z pochopitelných důvodů žádné ryby neloví.

Na atolu Kwajalein zase najdete pátý nejlidnatější ostrov na světě - Ebeye. Na 0,36 kilometrech čtverečních je natěsnáno asi 15 tisíc obyvatel. Polovina z nich mladších 18ti let. Ebeye se přezdívá slum Tichého oceánu. Většina jeho obyvatel jsou uprchlíci z okolních ostrovů, včetně potomků původních obyvatel atolu Bikini. Pitná voda se sem musí dovážet, kvůli přelidněnosti se na ostrově nedá nic vypěstovat, chybí tu školy, rodiny kvůli nedostatku místa spí na směny a mrtvé už dávno není, kam pohřbívat. Rakve se prostě vrší na sebe. Není divu, že na ostrově čas od času vypukne cholera nebo horečka dengue.

Bali - trest smrti

Tenhle prázdninový ostrov stejně jako zbytek Indonésie stále praktikuje trest smrti. V roce 2015 tady popravili osm pašeráků drog, mezi nimi i sedm cizinců. Na popravu tu čeká i šestapadesátiletá Britka Lindsay Sandiford, kterou soud v roce 2012 uznal vinnou za pašování kokainu na Bali.

Trest smrti mají i další oblíbené turistické destinace jako Thajsko, Barbados nebo Trinidad a Tobago.

Zdroj: The Telegraph

Dana Řeháčková

šéfeditorka pořadu Prima Svět

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom