Srdci neublíží ani 25 šálků kávy denně

Máte rádi kávu, ale trápí vás výčitky svědomí, že jí pijete víc, než je zdrávo? Tak se uklidněte a dejte vařit vodu. Podle nejnovější studie totiž ani konzumace velkého množství kávy nemá na srdce neblahý vliv.
Srdci neublíží ani 25 šálků kávy denně
Srdci neublíží ani 25 šálků kávy denně
Tyler Nix/Unsplash

reklama

Dobrou zprávu všem milovníků kávy oznámili výzkumníci z londýnské Univerzity královny Marie v Londýně. Podle nich není rozdíl v tom, jestli za den vypijete až 25 šálků nebo jen jeden. Vyvrátili tak všeobecně rozšířený názor, že kofein ucpává tepny.

Studie se zúčastnilo více než 8000 lidí, které výzkumníci rozdělili do tří skupin. V první byli lidé, kteří za den vypijí maximálně jeden šálek kávy. Ve druhé ti, kteří si dopřejí až 3 kávy denně a v poslední pijáci více než tří šálků za den. Mezi nimi byli i náruživí konzumenti, kteří zvládli až 25 káv během jediného dne. Průměrně však 5 šálků.

Všichni účastníci studie podstoupili magnetickou rezonanci srdce a vyšetření pulzní vlnou, která měří pružnost cév. Výzkum bral v úvahu samozřejmě i další rozhodující faktory jako je věk, váha nebo zda je účastník kuřák či nekuřák.  

Podle Kennetha Funga z Univerzity královny Marie v Londýně se ale souvislost mezi kávou a poškozením cév neprokázala. Starší studie přitom mluvily jinak. Podle nich káva způsobuje kornatění tepen a zvyšuje pravděpodobnost srdeční příhody.

V poslední době ale přibývá studií, které účinky kávy na lidské naopak vyzdvihují. Připisují jí blahodárný vliv na srdce, a to především díky obsahu antioxidantů. Liší se jen v tom, kolik kávy by člověk měl za den zkonzumovat. Rok starý výzkum brazilských vědců například doporučuje maximálně 3 šálky kávy za den.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin zase radí nepít víc než 400 miligramů kofeinu denně, což odpovídá zhruba 4 kávám za den. Tento závěr podporuje i španělský výzkum, který vznikl pod vedením kardioložky Adely Navarra v roce 2017. Po dobu deseti let se ho účastnilo 20 000 mužů a žen ve středním věku. Podle něj pravidelné pití kávy snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí až o dvě třetiny. Dva šálky kávy denně vedly k poklesu úmrtnosti o 22%, čtyři šálky až o 64% v porovnání s lidmi, kteří kávu nepijí vůbec nebo jen zřídka.

Pokud vám tedy káva chutná, rozhodně se jí nezříkejte. Prospějete tím svému zdraví. A klidně pijte i kávu bez kofeinu. Má stejné blahodárné účinky.

reklama

reklama