Stěhujete se do zahraničí? Možná přiberete na váze.

Když se přestěhujete do jiné země, je to náročné nejen pro vás a vaši rodinu, ale také pro bakterie ve vašem těle.
Stěhujete se do zahraničí? Možná přiberete na váze.
Stěhujete se do zahraničí? Možná přiberete na váze.
Rawpixel/Unsplash

reklama

Podle nové studie publikované v časopise Cell ovlivňuje cestování mezi rozdílnými kouty světa bakterie, které žijí v našem zažívacím traktu. A to má dopad samozřejmě i na naše zdraví, píše The Independent.

Vědci si už dříve všimli, že lidé, kteří se přistěhovali do Spojených Států, jsou mnohem náchylnější k obezitě a rozvoji metabolických chorob než ti, kteří zůstali v původní vlasti nebo ti, kteří se ve Spojených státech narodili. Žádné vysvětlení pro to ale neměli. Aby tomu přišli na kloub, provedli výzkumníci z Univerzity v Minnesotě rozsáhlou studii na thajských a čínských přistěhovalcích. Nejprve podrobně zanalyzovali jejich stravovací návyky, střevní mikroflóru a BMI. A to jak před tím, než opustili svou zem, tak poté v novém domově. Ukázalo se, že čím delší dobu přistěhovalci strávili ve Spojených státech, tím méně různých bakterií obývalo jejich střeva a tím spíše přibírali na váze.  

Změna stravy v nové zemi může vést k nadváze
Autor: Pixabay Změna stravy v nové zemi může vést k nadváze

 

Střevní bakterie rozhodují o zdraví, nemoci i nadváze

V lidském střevě žijí stovky různých druhů bakterií, kterým se dohromady přezdívá střevní mikrobiom. Kromě toho, že v našem zažívacím traktu rozkládají potravu, pomáhají také našemu organismu bojovat s chorobami. Existují dokonce i důkazy o tom, že střevní mikrobiom ovlivňuje také naše duševní zdraví.

Obecně platí, že čím pestřejší mikrobiom, tím zdravější trávicí ústrojí. A faktory, které tuto rozmanitost zmenšují, jako jsou antibiotika, stres nebo změny ve stravování, činí člověka náchylnějším k obezitě nebo střevním chorobám.

Studie porovnávala celkem 514 zdravých žen, které byly rozděleny do 3 skupin. V první skupině byly ženy narozené a žijící v Thajsku. V druhé ty, co se sice narodily v jihovýchodní Asii, ale později se přestěhovali do Spojených Států. A konečně do třetí skupiny zařadili výzkumníci ženy, které se narodily ve Spojených Státech rodičům, kteří sem imigrovali z jihovýchodní Asie. Ukázalo se, že ke změnám ve střevním mikrobiomu začalo docházet krátce po příchodu do nové země a trvaly několik dalších desetiletí. Čím déle zkoumané osoby žily v nové zemi, tím spíš se jejich mikrobiom podobal mikrobiomu lidí narozených v Americe. Většina z nich také přibrala na váze.

Druhy bakterií, které žijí v našem střevě, do velké míry ovlivňuje naše strava. Proto mají lidé z různých částí země ve střevech různé bakterie. Zažívací ústrojí obyvatel ze Západu osídlují hlavně bakterie druhu Bacteroides, které velmi dobře štěpí zvířecí tuky a proteiny. Naopak u lidí, kteří nepocházejí ze Západu a jejichž strava je bohatá na rostliny, se ve střevech vyskytují převážně bakterie druhu Prevotella, které zase velmi dobře rozkládají rostlinnou vlákninu. Tyto bakterie ale z trávicího ústrojí přistěhovalců v nové zemi prakticky vymizely. Stejně jako enzymy efektivně štěpící rostlinnou vlákninu.

Skladba jídelníčku ovlivňuje bakterie ve střevech
Autor: Pixabay Skladba jídelníčku ovlivňuje bakterie ve střevech

 

Příčina, nebo následek obezity?

Výzkumy, které předpokládají, že střevní mikrobiom dokáže ovlivnit, jestli člověk bude zdravý nebo onemocní, jsou často zpochybňovány kvůli tomu, že je velmi těžké rozlišit mezi příčinou a následkem. V tomto případě není například jasné, jestli změny v mikrobiomu přímo přispívají k vysokému výskytu obezity mezi americkými přistěhovalci. A asi ještě potrvá dlouho, než úplně pochopíme, zda méně pestrý mikrobiom vede k obezitě, nebo jestli obezitu způsobuje chudší bakteriální skladba střev.

Jak upozorňují autoři článku, většina našich znalostí z této oblasti pochází ze studia laboratorních myší. Zásadní byl především experiment amerického biologa Jeffa Gordona, který v roce 2006 poprvé našel spojitost mezi střevním mikrobiomem a obezitou. Myši začaly přibírat na váze poté, co do jejich střev výzkumníci vložili střevní bakterie obézních lidí.

Kromě toho víme, že strava bohatá na tuky a cukry vede k obezitě bez ohledu na to, co nám žije ve střevech. Proto je předčasné definitivně tvrdit, že za obezitu může výhradně střevní mikrobiom. 

reklama

reklama