Vitamíny z lékárny život neprodlouží

Potravinové doplňky jako jsou vitamíny a minerály nemají na zdraví uživatelů žádný vliv. Nechrání před kardiovaskulárními chorobami ani neprodlužují život. Došla k tomu velká studie zahrnující 277 klinických testů.
Vitamíny z lékárny život neprodlouží
Vitamíny z lékárny život neprodlouží
Pixabay

reklama

Metastudie vycházela z dat sesbíraných z náhodně vybraných klinických testů, které zkoumaly vliv 16 vitamínových doplňků na délku života, onemocnění srdce a oběhové soustavy. Téměř všechny potravinové doplňky, včetně multivitamínů, selenu, vitamínů A, B6 a D nijak nesnižovaly riziko infarktu nebo mrtvice.

Jedině doplňky s omega-3 kyselinou a kyselinou listovou měly nepatrně pozitivní efekt na lidské zdraví. A pak také dieta s nízkým obsahem soli. Ta u zdravých jedinců dokázala zmenšit riziko výskytu nemocí srdce až o 10 procent.

Výzkumníci ale také upozornili na případy, kdy potravinové doplňky mohou naopak zdraví poškodit. Jedná se o kombinaci vitamínu D a vápníku, které by se nikdy neměly užívat společně. 20 různých nezávislých testů potvrdilo, že dohromady zvyšují riziko mrtvice až o 17%. Pokud je ale užíváte samostatně, nemají na zdraví negativní, ale také ani pozitivní vliv. 

Není to první metastudie takového rozsahu, která došla k závěru, že vitamínové doplňky jsou pro zdravého člověka zbytečné. V roce 2018 se uskutečnily dvě podobné studie s totožnými výsledky. Obě se shodly na tom, že pokud jste zdravý jedinec, u kterého lékař nediagnostikoval nedostatek nějakého vitamínu nebo minerálu, nemá pro vás užívání doplňků žádný význam.

Autoři studie poukazují na to, že vitamíny nebo minerály užívá každý den více než polovina všech Američanů. Průmysl s vitamínovými doplňky si tak ročně přijde na minimálně 30 miliard dolarů.

"Lidé v těchto potravinových doplňcích hledají všelék na jejich neduhy. Ale ten tam není. Spíš by se měli soustředit na stravu, která prospívá srdci a z ní získat všechny potřebné živiny. Většina zdravých dospělých nepotřebuje brát žádné doplňky stravy," říká jedna z autorek studie Erin Michos.

Dostatek pohybu, vyvážená strava a vhodný životní styl jsou pro udržení zdraví naprosto dostačující. Vitamínové doplňky stravy vám zajistí jen pěkně drahou moč.

Zdroj: New Atlas

reklama

reklama