Zákony, která vás za hranicemi překvapí

Do zahraničí cestujeme čím dál víc. Sice máme pořád nejradši Chorvatsko, Itálii a Slovensko, ale stále více Čechů si troufne i do exotičtějších destinací. Jenže jiný kraj, jiný mrav. A také jiné zákony. Některé z nich vás možná překvapí.
Zákony, která vás za hranicemi překvapí
Zákony, která vás za hranicemi překvapí
Deanna Ritchie/Unsplash

reklama

Srí Lanka

Máte tetování s Buddhou na viditelném místě? V tom případě vás na území Srí Lanky nemusí vůbec pustit. Jestli jste s ním přece proklouzli, nikde ho neukazujte. Můžou vás deportovat ze země. Také zapomeňte na pózování ze sochou Buddhy a pořizování společných selfíček. To všechno je na Srí Lance protizákonné. 

Spojené arabské emiráty

Nikdy neklejte ani neslušně negestikulujte ve Spojených arabských emirátech. Hrozí vám vězení nebo vyhoštění ze země. Zákaz se týká i online světa.

Thajsko

E-cigarety, vaporizéry a náplně do nich do Thajska nevozte. Za jejich držení hrozí vězení až 10 let. Od letošního února Thajci navíc zavedli zákaz kouření na 24 thajských plážích. A to včetně těch nejvyhlášenějších - v Phuketu, na ostrově Samui nebo Krabi.  

V zemi se také vyvarujte hanobení hlavy státu a jeho podobizny. Zákaz se vztahuje i na obrázek krále na bankovkách. Stoupnout na ni je zločin. Pokládáte totiž nohu na královu tvář.

Selfíčko s Buddhou? Zakázané
Autor: Senghak Lee/ Unsplash Selfíčko s Buddhou? Zakázané

Řecko

V Řecku, stejně jako v každé jiné civilizované zemi byste se měli vyvarovat nevhodného chování na veřejnosti. A rozhodně tam na nikoho nevystrkujte zadek. Půjdete do vězení nebo vám napaří pokutu. Ta vám hrozí i za žvýkání a nošení podpatků v Akropoli. Poškozují totiž starověké památky.

Japonsko

Léky obsahující kodein jsou v Japonsku postavené mimo zákon. Nevozte je sem. V zemi rovněž není povolená obezita zaměstnanců. Té Japonsko vyhlásilo válku v roce 2008 kampaní za zeštíhlení pasů. Vládní doporučení dokonce stanovilo tolerovaný obvod pasu 89 cm. Měření se musel podrobit každý dospělý mezi 40 a 74 lety. Centimetry navíc musí státu zaplatit zaměstnavatel, „hříšník“ obdrží pouze dietní doporučení.  

Karibik

Mnoho karibských zemí včetně Jamajky, Barbadosu, Svatého Vincenta nebo ostrova Svaté Lucie mluví lidem i do šatníku. Civilistům nedovolují nosit nic, co má na sobě maskáčový vzor. A to ani dětem. Maskáče jsou jen pro armádu.

V českém lese vám maskáče projdou, v Karibiku ne
Autor: Kony Xyzx/ Unsplash V českém lese vám maskáče projdou, v Karibiku ne

Francie

Do většiny veřejných plováren ve Francii nesmí muži v plaveckých šortkách. Z hygienických dovodů jsou povoleny pouze slipové plavky.  

Německo

Dobře si pohlídejte, aby vám na německé dálnici nedošel benzín. Za tuhle ilegální činnost zaplatíte 2000 korun pokuty.  

Španělsko

V Barceloně neplivejte na zem. Je to nechutné a také vás to bude stát peníze.

Do Singapuru žvýkačky nevozte
Autor: Taylor Rooney /Unsplash Do Singapuru žvýkačky nevozte

Singapur

V Singapuru na veřejnosti bublinu neuděláte. Nejen že žvýkat na ulici je zločin, ale nelegální je dokonce i dovážet do země žvýkačky. Pokuta? 16 tisíc korun. Vysoké pokuty vás v Singapuru čekají i za odhazování odpadků, neukázněné přecházení silnice nebo močení ve výtahu.   

Brunej, Indonésie, Malajsie a Singapur

Tady všude si nesmíte vzít durian do autobusu, na letiště nebo do hotelu. Tohle exotické ovoce totiž tak silně zapáchá, že se z toho lidem dělá zle.

reklama

reklama