Ztracená peněženka plná peněz se vám nejspíš vrátí

Naditá peněženka se svému právoplatnému majiteli vrátí s větší pravděpodobností, než peněženka s malým nebo žádným obnosem. Alespoň podle nejnovějších zjištění.
Ztracená peněženka plná peněz se vám nejspíš vrátí
Ztracená peněženka plná peněz se vám nejspíš vrátí
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Snaha pomoci přitom podle vědců není jediným důvodem, proč tomu tak je. Roli hraje i představa o nás samotných. Když je totiž nalezený obnos peněz větší, mají lidé tendenci vnímat sami sebe jako zloděje. A to každý neunese. Zatímco u malých částek nás výčitky svědomí tolik netrápí.

Mezinárodní výzkum pod vedením vědců z univerzity v Zurychu probíhal v 355 městech 40 zemí. Během něj figuranti upustili 17 tisíc peněženek na různých místech různých institucí - v recepcích hotelů, v muzeích, na poště nebo v bankách. A pak sledovali, jestli se ztracená peněženka vrátí ke svému majiteli. Lhůta byla 100 dní. 

Uvnitř peněženky buď nebyly vůbec žádné peníze, nebo v ní byl obnos zhruba odpovídající částce 303 korun, respektive 2124 korun. Částka mohla být mírně pozměněna s ohledem na kupní sílu dané země. V peněžence samozřejmě nechyběly vizitky s falešným jménem a kontaktem na majitele peněženky.

A výsledek? Peněženky bez jakékoli hotovosti vrátili nálezci v průměru jen ve 40 procentech případů. Peněženky s menším obnosem si cestu ke svému majiteli našly v 51 procentech a ty s největší částkou v 72 procentech případů.

Aby výzkumníci zjistili, do jaké míry hraje v chování nálezců roli altruismus, přistoupili ještě k jednomu experimentu. Do některých peněženek vložili klíč. Ten má totiž na rozdíl od peněz cenu jen pro majitele ztracené peněženky. Výsledky se ale příliš nelišily od předchozích zjištění. Peněženky s hotovostí a klíčem se vracely majitelům jen mírně častěji než ty s hotovostí, ale bez klíče.    

Jako nejčestnější národy z mezinárodního výzkumu vyšli Švýcaři, Norové a Nizozemci. A dobře si vedli i Češi. Peněženky obsahující peníze vraceli v téměř 80% případů, bez peněz v 60%. Naopak, nejméně nadějí na návrat peněženky budete mít v Číně, Peru nebo třeba v Keni.

Výzkumníky taky čekalo pár překvapení. Například peněženky upuštěné ve Vatikánu nebo na dvou antikorupčních úřadech se ke svému majiteli nikdy zpátky nedostaly.

Motivace k tomu jednat čestně a ztracenou peněženku vrátit, je podle vědců dvojí. Nálezci jednak chtějí dotčené osobě opravdu pomoct, současně ale dbají na vlastní sebeobraz. Spíše než finanční zisk, je pro něj důležitější zůstat čestnou osobou.   

Reklama
Reklama