Bez Pyšné princezny nejsou Vánoce! Dívejte se 25. prosince na Primě

Jedna z nejpohádkovějších českých pohádek Pyšná princezna byla natočena před 62 lety a odchovala již mnoho generací dětí. Dobrému králi Miroslavovi se tu podaří napravit línou a nafoukanou princeznu, do které se nakonec bláznivě zamiluje. Stejný osud potkal oba herce i ve skutečném životě.
Pyšná princezna1
Pyšná princezna1

reklama

Lásce, která vzplanula na place při natáčení pohádky Pyšná princezna mezi představiteli hlavních rolí se asi nedalo vůbec zabránit. Charismatickému a urostlému Vladimíru Rážovi v roli krále Miroslava bylo dvacet devět a překrásné představitelce princezny Krasomily Aleně Vránové dvacet. Ona byla sice vdaná a on ženatý, takže jejich nově vzniklý vztah byl na tehdejší dobu pořádný skandál, nakonec ale skončili stejně jako jejich pohádkoví hrdinové – svatbou. Z hereckého manželství se narodila jedna dcera.

V knize Herecká manželství se popisuje, že Aleně Vránové i Vladimíru Rážovi bylo jasné, že je „zle“ už po prvním natáčecím dni. Do filmování pak už vkládali veliký kus opravdické a nikoli jen hrané lásky. To pohádkový král Miroslav neměl cestu ke své vyvolené princezně Krasomile zdaleka tak snadnou.

Klasickou českou pohádku Pyšná princezna uvidíte 25. prosince v 17.10 na Primě!

Pyšná princezna3 Foto:

O čem je česká pohádka Pyšná princezna

Král Miroslav posílá princezně Krasomile svůj obraz. Ona mu ho naštvaně vrátí se slovy, že není hoden ani toho, aby jí zavázal střevíček. To je ale pro Miroslava hozená rukavice, protože věří, že v té krásné dívce je i dobré srdce. Převléká se za zahradníka a jede si princeznu do Půlnočního království obhlédout sám. Vypěstuje pro ni zpívající květinu a postupně ji přiměje, aby odhalila svoji dobrou stránku. Krasomila se do zahradníka zamiluje a prchá s ním ze zámku. V patách jsou jim vojáci, které poslali zlí rádcové a zmatený starý král. Milenci prchají krajinou, přespávají u obyčejných lidí, princezna konečně poznává, jak žijí její poddaní. Teprve později se dozvídá, že „její“ zahradník je vlastně král.

Pyšná princezna - Obrázek 5 Foto:

 

Věděli jste, že…

1. Pyšná princezna je divácky nejúspěšnější film v historii naší kinematografie. V kinech ho vidělo celkem 8, 2 milionů diváků

2. Natáčelo se na zámcích Hluboká a Telč, dále v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, ale také na severu Čech u Děčína nebo na Panské skále u Kamenického Šenova.

3. Uvažovalo se také o natočení pokračování úspěšné pohádky pod názvem Pyšná princezna královnou. Jenže tehdy již manželé Ráž-Vránová scénář napsaný Bořivojem Zemanem odmítli. Chyběla v něm pohádková atmosféra. A hercům vadilo i mnoho moderních a příliš realistických prvků.

4. Scéna prvního setkání Krasomily s Miroslavem, kdy princezna hází míč přes kovovou bránu ji čistá filmařina. Princezna vyhodí míč v pozadí se zámkem Hluboká. Vladimír Ráž chytí míč a v pozadí je Třeboň. Navíc mříž, přes kterou se hází nebyla součástí žádné brány. Při natáčení záběru ji drželi dva asistenti, pak ji zabalili a odešli.

Pyšná princezna2
Pyšná princezna2

Pohádka v područí politiky

• Pyšné princezně bývá vytýkáno, že jde o politickou agitku o zlých líných aristokratech, kteří neobstojí v porovnání s prolidově naladěným a pracovitým králem, jehož poddaným se v jeho zemi tak dobře žije. Zatímco lidé v Půlnočním království žijí utlačováni, nemají svobodu zpívat a platí moc vysoké daně.

• A skutečně, natáčení této pohádky bylo odkládáno proto, že král jako příslušník feudální třídy přeci nemůže být kladným hrdinou. Pohádku zachránil až nápad ve scénáři, že se král převleče za zahradníka a je velmi pracovitý.

• Političtí cenzoři také z ideologických důvodů vyškrtli ze scénáře všechna kouzla. Jediné, co mohlo zůstat, byla zpívající květina

• Zemědělsko – dělnickému podtónu pohádky se musely přizpůsobit i kostýmy. Jan Kropáček je navrhl jako velmi jednoduché a střídmé, aby nepobuřovaly okázalostí a krásou

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!