VIDEO Kolik „k“ skrývá Leošova octomilka?

Malý přeřek pro Leoše, velký krok pro octomilné mušky? Tento okamžik vstoupí do historie. Kdo viděl středeční scénu, na mrňavý hmyz už nikdy nezapomene. Od té doby, co moderátor vede svoji show původem z Británie, už jinak než anglicky nečte:-)
Co hledal Leoš během natáčení v publiku? Brýle nebo "oktomilku"?
Co hledal Leoš během natáčení v publiku? Brýle nebo "oktomilku"?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Představujeme okřídlené hvězdy 4. dílu show QI. Na světě existuje zhruba 2000 druhů octomilek. Několik takových mušek se stalo hrdinkami v dobývání vesmíru.

Během prvního pokusu s vysláním živočichů do kosmu odstartovaly v USA v roce 1947 ze Země vzhůru právě octomilky, po boku žita a bavlníkových semen. Účelem letu bylo zkoumání vlivů radiace ve značných nadmořských výškách. Dodejme, že pouzdro pojmenované Blossom v pořádku přistálo na padáku a octomilky zůstaly naživu.Vše o show QI najdete ZDE

 

 

Za octomilky Nobelovka

 O mnoho let dříve pak skupina jiných octomilek vynesla Nobelovu cenu v lékařství významnému americkému genetikovi Thomasu Huntovi Morganovi. Ten roku 1906 odstartoval výzkum octomilek. Čtyři roky na to informoval o svém první objevu bělookých mutantů. Morgan tehdy hledal modelový organismus pro studium genetické dědičnosti a potřeboval druh, u něhož by se náhodné genetické mutace viditelně projevily v podobě tvarových změn u dospělce.

Za svůj výzkum octomilek získal v roce 1933 Nobelu cenu v lékařství, konkrétně za určení chromozómů jako nositelů dědičnosti genů. Paradoxní je, že právě Morgan byl zarytým odpůrcem teorie o umístění genů na chromozómech, a své pokusy s octomilkou prováděl zprvu za účelem jejího vyvrácení.

 

Ivo Šmoldas se prý směje, když neví
Ivo Šmoldas se prý směje, když neví
Reklama
Reklama