Jan Tříska zemřel. Podlehl zraněním po pádu z Karlova mostu do Vltavy

Byl ve skvělé kondici, plný energie a natěšený na natáčení s Jiřím Mádlem. Pouhé dva dny před první klapkou ale Jan Tříska po pádu z mostu utrpěl vážná zranění. V noci na dnešek jim podlehl v pražské Vojenské nemocnici ve Střešovicích.
Jan Tříska
Jan Tříska
FTV Prima

reklama

„Je to pravda, bohužel,“ potvrdil pro deník iDNES.cz Jiří Mádl, s nímž měl Tříska točit film Na střeše. Osmdesátiletý česko-americký herec Jan Tříska v noci na dnešek podlehl svým zraněním, které si způsobil v sobotu po pádu z Karlova mostu do Vltavy. Policie ČR stále vyšetřuje okolnosti jeho pádu. Ty totiž zůstávají nejasné.

Ústřední vojenská nemocnice
Ústřední vojenská nemocnice

Český Marlon Brando

Český Marlon Brando, jak se herci přezdívalo, se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. Původně byl tanečníkem, ale když ho Karel Höger slyšel recitovat, přemluvil ho, ať zkusí herectví. Zde začala jeho velkolepá herecká kariéra. Vystudoval DAMU a stal se nejmladším členem činohry Národního Divadla. Zde vytvářel nezapomenutelné role. Např. Romea. Hrál též v Divadle za branou a v Městských divadlech pražských.

Hvězdou filmového plátna

Objevil se ve filmech jako Starci na chmelu (1964), Na samotě u lesa, kde ztvárnil doktora Houdka a nebo v seriálu F.L. Věk z roku 1971. O šest let později emigroval do USA. Následně velmi často spolupracoval s Milošem Formanem. Objevil se v takových snímcích jako je Lid versus Larry Flynt a spolupracoval na seriálu Highlander: The Raven. Celkem ve Spojených státech natočil 44 filmů.

 

Do mysli českých diváků se pak zapsal především díky filmu Obecná škola, kde ztvárnil nezapomenutelnou roli Igora Hnízda. To jemu a celému štábu vyneslo nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. A opomenout nemůžeme ani role ve filmech Želary, Rok ďábla, Jedna ruka netleská, Horem pádem, anebo ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos.

Od roku 1982 žil v Los Angeles s manželkou Karlou. Ta byla původně herečkou. Dnes ale zastává roli manažerky v hotelu Bel Air. S Janem mají dcery Karlu a Janu. 

reklama

reklama