Jméno pro krále. Jak na něj Kate s Williamem přišli?

Jen dva dny trvalo, než Kate s Williamem oznámili světu, jak se bude jmenovat jejich syn: George Alexander Louis. Proč právě tak?
Čáp přinesl vznešený náklad
Čáp přinesl vznešený náklad
thinkstock.com

reklama

"Protože se jim jména líbí. Nic více a nic méně v tom není," řekl deníku Daily Mail zdroj z blízkého okolí královského páru. Ve skutečnosti ale není jméno pro budoucího krále, jehož celé jméno zní Jeho královská Výsost princ George Alexander Louis z Cambridge, náhodné.

Tak si to pojďme pěkně postupně rozebrat.

George Jednou bude princ vládnout jako král George VII. Odhaduje se sice, že na trůn si možná počká dlouhých padesát let, ale až na něj usedne, bude sedmým nositelem rodového jména. Naposledy se tak jmenoval George VI. (viz. foto), otec současné královny Alžběty II., v rodině známý jako Bertie (křtěný byl totiž Albert). Mimořádně statečný král převzal povinnosti po starším bratrovi, který se hodně nevhodně zamiloval do rozvedené Wallis Simpson a abdikoval (více viz skvělý výkon herce Colina Firtha ve filmu Králova řeč).

Král Jiří VI. - řečený Bertie
Autor: isifa.com Král Jiří VI. - řečený Bertie

Královský životopisec Robert Lacey poznamenal, že právě jméno George určitě udělalo královně Alžbětě II. "great pleasure". Svého otce měla velmi ráda. Žádný královský protokol v Británii nenařizuje konzultaci jména následníka s královnou. William a Kate ale určitě svůj záměr s královnou konzultovali během její půlhodinové ranní návštěvy ve středu. Teprve když odjela, jméno veřejnosti řekli.

Prince Williama se televizní reportér stanice BBC přímo zeptal, zda se syn bude jmenovat George (jméno favorizovaly i sázkové kanceláře) a dostal odpověď: "Počkejte si a uvidíte."

Alexander Druhé jméno je asi největší překvapení. Jeho výskyt v královské rodině není příliš četný a týká se pouze vzdáleného příbuzenstva. Tady zřejmě opravdu hrály roli sympatie rodičů ke jménu.

Louis Je to čtvrté jméno prince Williama, který se jmenuje William Artuh Philip Louis. Kdysi ho vybral princ Charles podle svého mentora a přítele lorda Louise Mountbattena, který tragicky zahynul při atentátu IRA v roce 1979, kdy vyletěla jeho loď do povětří.

jad

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!