TopStar

12. května 2018 01:01

Johnny Depp, Brad Pitt a další fešáci, kteří si zahráli skutečné gangstery! Který se vám líbí nejvíc?

Právě díky krimi trháku ‚‚Black Mass‘‘ z roku 2015 začal celý svět mluvit o plešatějícím Johnny Deppovi. Ten si zahrál kriminálníka Whiteyho Bulgera, který 16 let utíkal před spravedlností. Pojďme si připomenout i další zločince, které ztvárnili populární krasavci Hollywoodu.

Americký gangster Whitey Bulger

V životě Jamese Josepha ‚‚Whiteyho‘‘ Bulgera je mnoho zajímavých momentů. Třeba ten, že se mu dařilo provádět nelegální činnost díky svému přátelství s FBI. Ještě zajímavější ale je, že již v pokročilém věku se Whiteymu dařilo skrývat od policie celých 16 let. Až roku 2011 se podařilo 81letého zločince zadržet a odsoudit k vězení.

Role Franka Costella, kterou ztvárnil Jack Nicholson ve snímku ‚‚Skrytá identita‘‘ z roku 2006 sice měla jiné jméno, životopis ale perfektně seděl na Whiteyho. Právě ve filmu ‚‚Skrytá identita‘‘ se tvůrci soustředili na vztah Bulgera s FBI, která mu pomáhala po celých 50 let zůstat na svobodě. Film vydělal přes v přepočtu 6 miliard korun, režisér Martin Scorsese získal Oscara a Jack Nicholson byl nominován na Zlatý glóbus.

O posledních letech kriminálníkova života pojednává právě film ‚‚Black Mass‘‘, kde si Whiteyho zahrál Johnny Depp a pomocí make-upu a paruky se proměnil v plešatějícího prošedivělého staříka. Tvrdí se, že herec nechtěl nejdřív roli přijmout, protože honorář 200 milionů mu přišel příliš nízký. O něco později nalákali tvůrci Deppa na vyšší částku.

Americký gangster Jesse James

Díky své mediální popularitě si veřejnost dlouhou dobu myslela, že Jesse je novodobý Robin Hood. James ale zabíjel a okrádal jen kvůli vlastní potěše a výhodě. Jistý Robert Ford, který se náhodou do Jesseho skupiny dostal byl dlouho také úspěchy svého lídra nadšen. Později ale začal svého vůdce nenávidět.

Ford vytvořil perfektní plán a rozhodl se ho realizovat. Když Jesse jednou věšel na stěnu obraz, Robert do něj vystřelil. Po následující dlouhé roky byl Ford středem pozornosti a dokonce napsal divadelní hru na motivy této události. Náhle se ale mínění veřejnosti otočilo, lidé mu začali přezdívat srab, zrádce a nakonec ho neznámý střelec zavraždil v baru.

Film s hlavními rolemi Bradem Pittem (Jesse James) a Casey Affleckem (Robert Ford) nebyl příliš úspěšný. I přesto ale někoho nadchl - příbuzné Jamese. Pitt si posléze vysloužil cenu na Benátském filmovém festivalu a Casey byl nominován na Zlatý glóbus a Oscara.

Jesse James je oblíbenou postavou pro režiséry. Na motivy jeho života bylo natočeno již přes 30 filmů. V jednom z prvních snímků (1921) si Jesseho zahrál samotný zločincův syn. Později ztvárnil zločince i Colin Farrell ve filmu ‚‚Psanci Ameriky‘‘.

Australský lupič Ned Kelly

Na zeleném kontinentu je Ned dodnes považován za zdejšího Robina Hooda. Sice loupil banky, zabíjel bohaté a bral jim veškerý majetek, ale vše, co ukradl použil na splacení dluhů farmářů, kteří krachovali a byli pronásledováni policií. Po dlouhých letech se Kellyho podařilo chytit a odsoudit k oběšení.

Konkurz na hlavní roli ve filmu ‚‚Ned Kelly‘‘ z roku 2003 připomínal připomínal pohádku o Popelce. Režiséři nehledali jen talentovaného herce, ale i někoho, kdo by Nedovy činy ocenil a schvaloval. Tím šťastlivcem se stal tehdy mladičký krasavec Heath Ledger, který se role zhostil s plnou vervou.

Americký mafián Al Capone

Kriminální činnost Alphonse Caponeho se protáhla na dvě desetiletí. Gangster vlastnil nevěstince, casina, bary se zakázaným alkoholem, hotely. Jeho zločinecké hrátky byly tak precizně skryty, že nešlo mu cokoli dokázat. Našel se jediný oficiální prohřešek, kterého se Capone dopustil - neplacení daní.

Nejznámější film o gangsterovi z roku 1987 ‚‚Neúplatní‘‘ představil policii, která už o všech nekalých činnostech věděla a zahnala mafiána do kouta. Zbývalo jediné, pozvat všechny svědky na soudní proces. Ani v natolik vyhraněné situaci ale Al Capone neztrácí klid v duši, nekompromisně tvrdí, že nic nezákonného nedělá a mezitím všechny svědky vydírá.

Jediný Robert De Niro zvládl roli psychicky a emočně labilního zločince. Jedna z nejznámějších scén, kdy probíhá slavnostní banket je podle skutečných událostí. A právě ta perfektně vyobrazuje, jak se v mžiku měnila Caponeho nálada. Když Al Capone pocítil, že na něj bude spáchán atentát, pozval si na večeři nejvlivnější osoby své skupiny. Nejprve pronesl emocionální řeč a poté před očima všech zabil dva své kolegy, které podezříval z plánování atentátu.

Americký gangster Paul Castellano

Boss všech bossů. Právě takhle se od 60. let se po dobu dalších 30 přezdívalo vlivnému členovi italské rodiny Gambino. Ten představoval strach a hrozbu pro celou Ameriku. ‚‚Velký‘‘ Paul řídil převoz narkotik, trh mezi New Yorkem a dalšími městy a dokonce hlídal vývoz odpadu. Postupem času se jeho moc rozprostřela i do San Francisca, Chicaga, Los Angeles a Miami.

Paul Castellano se stal obětí svého závistivého příbuzného. Roku 1985 ho na pokyn Johna Gottiho zastřelil nájemný vrah. Ve filmu ‚‚Boss of Bosses‘‘ tvůrci vylíčili Paulův život přesně podle skutečných událostí. Na hlavní roli si pozvali Chazze Palminteriho, pro kterého to první role gangstera nebyla (‚‚Příběh z Bronxu‘‘, ‚‚Přeber si to‘‘).

Kolumbijský narkobaron

Pabla Escobara miloval prostý lid. Zabíjel totiž boháče a rozdával chudým. A ti mu zas pomohli koncem 80. let, kdy na Pabla začali plánovat lov američtí agenti. Právě díky prostému lidu se mu dařilo dlouho skrývat. Není proto divu, že o narkobaronovi bylo natočeno tolik seriálů a filmů, ve kterých si touží hlavní roli zahrát většina předních hollywoodských i latinskoamerických herců. Roku 2014 si mafiána zahrál Benicio del Toro.

Ve snímku ‚‚Escobar: Paradise Lost‘‘ jde o příběh zamilovaného surfaře Joshe Hutchersona, který má jediný problém - svého strýčka Pabla Escobara. Zprvu se aktivity Pabla zdají v podstatě dobročinností, ten nadšeně všude možně vypráví, jak chce zlepšit život všech kolem. Postupem času ale chlapec zjišťuje, že nejde jen o dobré skutky, ale i nelegální drogovou činnost, díky které si Pablo i celá jeho grupa střádá ohromné částky v pozemcích, automobilech a dalším hmotném majetku. Ve filmu je jen několik scén s narkobaronem, i přesto se Escobar dovedl zapsat do povědomí diváků. Kritici vyzdvihli hereckou zdatnost del Tora a hlavního hrdinu Hutchersona zkritizovali za jeho afektované emoce.


Přečtěte si také