TopStar

4. února 2014 22:30

Jana Fikotová

Kam nedávat doma sejf? Radí Jiří Kajínek

Nejslavnější český vězeň už asi měl dost toho, jak se o něm píše. Připravuje totiž svou osobní zpověď. V knize Kajínek popisuje svůj život před tím, než začal plnit přední stránky novin.

Jak vyrůstal muž, který už po dvě desetiletí rozděluje český národ na dva tábory – jeden ho nenávidí, druhý naopak věří v jeho nevinu. Vůbec poprvé Kajínek sám odvyprávěl příběh svého života. „Byl jsem sice zloděj, ale ve srovnání s těmi dnešními jen takový móóóc malilinkatý!“ říká, a tuto větu použil i jako motto knihy.

Kniha Můj život bez mříží poodhalí čtenářům nejen jeho dospívání, ale především tajemství práce s planžetou, se kterou dokázal otevřít všechny dveře. Popisuje, jak se jako nezvaný host vkrádal do domů či bytů, ale i to, jaká místa jsou pro ukrytí sejfu naprosto nevhodná.

Jiří Kajínek se už mnohokrát za své krádeže omluvil a vždy přijal přiměřený trest. Co se ale týká trestu za vraždy, odmítá se s ním smířit, protože prý nic takového nespáchal. Čtenáři mají možnost objevit i tajemství Kajínkovy kuchyně. Jelikož rád vaří, podělí o recepty na svá nejoblíbenější jídla. V knize bude i soubor fotografií z rodinného alba, které mapují celý Kajínkův život. Knihu uzavře kapitola „Rozhovor přes mříže“, v níž odpoví na různé otázky.

Kdo je Jiří Kajínek ? Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961 a se svou sestrou a rodiči žil v Prachovicích v okrese Chrudim. I když se učil dobře, nakonec navštěvoval učiliště pro opraváře zemědělských strojů ve Chvaleticích. Maturitu však udělal až v roce 1982 po svém prvním uvěznění.

Dne 23. června 1998 byl Kajínek Krajským soudem v Plzni odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody pro trestný čin vraždy a další méně závažné trestné činy. Trestného činu vraždy (dílem dokonaného a dílem ve stadiu pokusu) se podle rozhodnutí soudu dopustil tím, že v zatáčkách pod plzeňskou věznicí Bory dne 30. května 1993 kolem 20.00 hod. měl zastřelit nejméně 12 výstřely plzeňského podnikatele Štefana Jandu (27) a jeho osobního strážce Juliána Pokoše (30), kteří cestovali v osobním automobilu. Těžce zraněn byl i další Jandův osobní strážce Vojtěch Pokoš (25), který však díky rychlému lékařskému zákroku útok přežil a později se stal hlavním svědkem. K tomuto činu se ale Jiří Kajínek nikdy nepřiznal.

Trestní spis obsahuje více než 10 000 stran a projednávání případu trvalo 46 dnů. Proces byl několikrát odročen a trval déle než čtyři roky. Před soudem vypovídalo 56 svědků a asi 10 soudních znalců. Rozsudek krajského soudu s odůvodněním obsahuje 130 stran. Kajínek účast na vraždách kategoricky popřel. Pražský podnikatel Antonín Vlasák byl Štefanem Jandou vydírán pro nevyrovnané finanční dluhy a proto si Jiřího Kajínka údajně za částku 100 000 Kč najal k zastrašení Jandy. Kajínek objednávku „nad rámec dohody“ překročil i přesto, že si měl v době vražd odpykávat 11letý trest za loupežné přepadení policistů z Prahy 4, při kterém jim odcizil služební vozidlo a zbraně. Od začátku výkonu trestu se snaží dokázat svou nevinu. Jeho příběh byl i zfilmován. V dubnu letošního roku se dočkáme knihy Život bez mříží. -juf-

Sdílejte článek

Přečtěte si také