Kam nedávat doma sejf? Radí Jiří Kajínek

Nejslavnější český vězeň už asi měl dost toho, jak se o něm píše. Připravuje totiž svou osobní zpověď. V knize Kajínek popisuje svůj život před tím, než začal plnit přední stránky novin.
Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
archiv redakce

reklama

Jak vyrůstal muž, který už po dvě desetiletí rozděluje český národ na dva tábory – jeden ho nenávidí, druhý naopak věří v jeho nevinu. Vůbec poprvé Kajínek sám odvyprávěl příběh svého života. „Byl jsem sice zloděj, ale ve srovnání s těmi dnešními jen takový móóóc malilinkatý!“ říká, a tuto větu použil i jako motto knihy.

Kniha Můj život bez mříží poodhalí čtenářům nejen jeho dospívání, ale především tajemství práce s planžetou, se kterou dokázal otevřít všechny dveře. Popisuje, jak se jako nezvaný host vkrádal do domů či bytů, ale i to, jaká místa jsou pro ukrytí sejfu naprosto nevhodná.

Jiří Kajínek se už mnohokrát za své krádeže omluvil a vždy přijal přiměřený trest. Co se ale týká trestu za vraždy, odmítá se s ním smířit, protože prý nic takového nespáchal.

Čtenáři mají možnost objevit i tajemství Kajínkovy kuchyně. Jelikož rád vaří, podělí o recepty na svá nejoblíbenější jídla. V knize bude i soubor fotografií z rodinného alba, které mapují celý Kajínkův život. Knihu uzavře kapitola „Rozhovor přes mříže“, v níž odpoví na různé otázky.


Kdo je Jiří Kajínek ?

Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961 a se svou sestrou a rodiči žil v Prachovicích v okrese Chrudim. I když se učil dobře, nakonec navštěvoval učiliště pro opraváře zemědělských strojů ve Chvaleticích. Maturitu však udělal až v roce 1982 po svém prvním uvěznění.

Dne 23. června 1998 byl Kajínek Krajským soudem v Plzni odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody pro trestný čin vraždy a další méně závažné trestné činy. Trestného činu vraždy (dílem dokonaného a dílem ve stadiu pokusu) se podle rozhodnutí soudu dopustil tím, že v zatáčkách pod plzeňskou věznicí Bory dne 30. května 1993 kolem 20.00 hod. měl zastřelit nejméně 12 výstřely plzeňského podnikatele Štefana Jandu (27) a jeho osobního strážce Juliána Pokoše (30), kteří cestovali v osobním automobilu. Těžce zraněn byl i další Jandův osobní strážce Vojtěch Pokoš (25), který však díky rychlému lékařskému zákroku útok přežil a později se stal hlavním svědkem. K tomuto činu se ale Jiří Kajínek nikdy nepřiznal.

Trestní spis obsahuje více než 10 000 stran a projednávání případu trvalo 46 dnů. Proces byl několikrát odročen a trval déle než čtyři roky. Před soudem vypovídalo 56 svědků a asi 10 soudních znalců. Rozsudek krajského soudu s odůvodněním obsahuje 130 stran. Kajínek účast na vraždách kategoricky popřel. Pražský podnikatel Antonín Vlasák byl Štefanem Jandou vydírán pro nevyrovnané finanční dluhy a proto si Jiřího Kajínka údajně za částku 100 000 Kč najal k zastrašení Jandy. Kajínek objednávku „nad rámec dohody“ překročil i přesto, že si měl v době vražd odpykávat 11letý trest za loupežné přepadení policistů z Prahy 4, při kterém jim odcizil služební vozidlo a zbraně. Od začátku výkonu trestu se snaží dokázat svou nevinu. Jeho příběh byl i zfilmován. V dubnu letošního roku se dočkáme knihy Život bez mříží.

-juf- 

Petra Černocká se nebojí nakupovat i v sekáčích

S foťákem hvězdě přímo v šatníku: Petra Černocká a její barety

Petr Kostka a jeho dcera Tereza Kostková

Tereza Kostková: Adopce byl tátův nápad

Hynek si na sebe upletl bič

Cesty domů: Věra vydírá Hynka. Rozbije to vztah s Valerií?


reklama

reklama