Na drsnou režisérku Věru Chytilovou všichni zavzpomínali jen v dobrém

O režisérce Věře Chytilové (†85) bylo známo, že se s herci nikdy moc nepárala. Dokonce prý jí nedělalo problém hodit po tom, kdo ji rozčílil cokoli, co měla v tu chvíli po ruce. I když se v posledních letech uchýlila do ústraní, na pohřeb přišel velký zástup lidí, kteří ji milovali a uznávali.
Rodina Chytilové společně prožívala smutek nad ztrátou milované osoby
Rodina Chytilové společně prožívala smutek nad ztrátou milované osoby
Jiří Janoušek

reklama

První dámě českého filmu Věře Chytilové přišli dát poslední sbohem do strašnického krematoria kromě rodiny a přátel i osobnosti české kulturní scény. Mezi prvními dorazil Bolek Polívka s partnerkou Marcelou, Miroslav Donutil, Jan Kačer, Milan Šteindler, Chantal Poullain, Olga Sommerová, Tomáš Hanák, Jan Kačer, Fero Fenič, Jan Hřebejk, Josef Abrhám a mnoho dalších umělců.

Dojemný obřad, na němž nechyběla dcera Tereza a syn Štěpán, začal vzpomínkou na její kontroverzní tvorbu. Celý smuteční akt provázela hudba Edith Piaf, kterou měla Chytilová velmi ráda.

Většina přítomných byla odchodem Chytilové velmi zasažena a mnozí nenacházeli přes slzy ani slova. Nejvíce ovlivnila následovnice svého řemesla, které na obřadu též nechyběly. „Věra byla můj vzor jako filmařka, žena i člověk. Neměla konkurenci. Nejvíc jsem obdivovala její odvahu. Jako feministku jsem ji brala za svou kolegyni. Obě jsme bojovaly za práva žen. Budu na ni vzpomínat," v slzách přiznala dokumentaristka Olga Sommerová. Režisérka Irena Pavlásková se prý se smrtí Chytilové dlouho bude srovnávat. „Je to strašné, budu na ni vzpomínat. Byla nám velkým vzorem."

Největší optimistkou obřadu byla herečka Květa Fialová, která odchody svých kolegů a přátel bere velmi s nadhledem. „Věra už mi tam nahoře vaří kafe. Život s ní byl fajn a já se těším, že se zase potkáme,“ s úsměvem na rtech řekla Fialová.

Posledním filmovým počinem byl snímek Hezké chvíle bez záruky (2006). Poté se soustředila na dokumentární filmy. V roce 2011 to byly Inventura Febia: Radovan Lukavský a Jiří Kodet, Jaroslav Foglar a trampové, Iva Janžurová a Miroslav Donutil a posledním byl Ejhle člověk a život s nebožtíky. V roce 2012 se stáhla do ústranní a žila ve své vile, kde také minulou středu v blízkosti své rodiny zemřela.

 

-juf-


Věra Chytilová - Režisérka Věra Chytilová zemřela 12. března

Zemřela režisérka Věra Chytilová (85)

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Style - Chytilová zemřela


reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!