TopStar

4. června 2018 00:09

Nadšení či pohoršení? Podívejme se na legendární striptérky celého světa

Tanec, u kterého se dámy svlékají za doprovodu libé hudby, byl populární už ve Starověké Indii, Římě, Egyptě i Řecku. Později se objevily domy, kde dívky představovaly podobné tance veřejně. Největší obdiv si ale striptýz a varieté získaly v době Druhé světové války. Pojďme se podívat na dívky, které se zapsaly do historie. Která se vám líbí nejvíce?

Lili St. Cyr (19181999)

Jedna z prvních striptérek, které proslavily žánr burlesque. Kráska vlastním jménem Willis Marie Van Schaack toužila po kariéře tanečnice a kvůli svému snu se přestěhovala z Minnesoty do samotného Hollywoodu. Podařilo se jí probojovat do strip klubu v San Franciscu a měla volnou ruku u vymýšlení vlastních čísel. V jednom ze svých nejznámějších vystoupení ležela v ohromné skleničce šampaňského. Později si tento kousek vzala do své show i Dita Von Teese nebo zpěvačka Beyoncé do videoklipu ‚‚Naughty Girl‘‘.

Proslavila se Lili převážně ve 40. letech, kdy se burlesque ve Spojených státech rozmohl. Válka a odezva Velké hospodářské krize donutila lid k odreagování se u pompézních večírků a krásných dívek. Slávu si Cyr získala nejen díky svým pikantním show, ale i skandální osobnosti. Média den co den psala o jejích nových milostných aférkách (dívka byla vdaná šestkrát), pokusech o sebevraždu a soudních procesech. Katolická církev žalovala Lili za její mravní nedůstojnost hned několikrát, ale té se vždy dařilo vyváznout bez trestu. Divadla, kde dívka vystupovala se ovšem okamžitě nenávratně zavírala.

Když královna burlesque opustila pódia, dala se na navrhování vlastní kolekce spodního prádla a striptýzových kostýmů.

Blaze Starr (19322015)

Její příběh je klasický příklad amerického snu. Práce servírky ve zpustlém americkém městečku, kariéra striptérky, románek s významným americkým politikem a memoáry - právě to vše se v životě krásky skutečně odehrálo.

Vlastním jménem Fannie byla ze 12 dětí a její silně nábožná rodina žila v jedné vesničce státu Virginie. V 15 utekla dívka z domova a dostala se do Washingtonu, kde začala pracovat v obchůdku s koblihami. A právě tam si jí všiml manažer jednoho strip klubu.

‚‚Rodina mi vždy vtloukala do hlavy, že jakákoli forma tance je hřích. Neměla jsem ani ponětí, co je to striptýz. Myšlenka toho, že někdo uvidí můj pupek mě děsila,‘‘ napsala Blaze později ve svých memoárech. Nehledě na strach to dívka přeci jen riskla.

Manažer Red Snyder dal Fannie nejen novou práci, ale i jméno. Od teď byla Blaze Starr - žhavá hvězda. Striptérka začala cestovat, vystupovat v klubech po celých Spojených státech, vytvářela si vlastní čísla. Jedním z nejznámějších vystoupení se stala ‚‚Explodující pohovka‘‘, v polovině kterého se z pohovky začal valit dým.

Roku 1950 došlo k prvnímu setkání s Earlem Longem, gubernátorem státu Louisiana, který byl tou dobou ženatý. To ale nebyl problém pro románek s Blaze, který trval až do smrti Longa roku 1960. Earl odkázal dívce ohromné jmění, ta ho však odmítla.

Blaze tančila do roku 1951 dokud se nezačala věnovat profesionálnímu prodeji drahých kamenů. Zároveň spravovala klub Two O’Clock v Baltimoru, kde její kariéra začínala. Na její počest je natočeno hned několik filmů.

Lily Burana

Lily se podařilo sjednotit dvě profese - žurnalistiku a tanec. Zároveň vydala několik knih (i o striptýzu), kterými si pokořila Ameriku. Jako mladá dívka začala Lily pracovat ve strip klubech a vyprávěla o svých zážitcích v novinách. Později vydala autobiografii ‚‚Strip City: A Stripper's Farewell Journey Across America‘‘, která byla označena za nejlepší knihu roku 2008 ve Spojených státech. Ve své knize se Lily nesnaží hájit svou práci, naopak popisuje striptýz jako jedno z nejohavnějších řemesel a vyprávěla skutečné příběhy vzniku takových klubů a nabírání dívek.

‚‚Ve svém životě jsem tancovala tak často, že moje míry byly ideální, ale v mozku jsem měla úplný guláš. Výbuch veřejného zájmu vůči striptýzu mu v posledních letech přidal na legitimitě a úctě v očích publika. Striptérky by ale upřednotnily lepší zacházení a podmínky,‘‘ psala Lily v New York Magazine.

Když se Burana rozhodla plně věnovat žurnalistice, zanechala tancování a začala psát o genderových problémech a těžkém životě vojáků, což znala moc dobře z vyprávění svého manžela. Také si založila kurzy burlesque pro manželky vojáků v New Yorku.

Oona Kivelä

Říkáte si, co dělá tahle dáma z Finska mezi striptérkami? I když se 15 let věnovala gymnastice, striptýz ji nadchl více. A když pak zjistila, že může dvě své nejmilejší činnosti propojit do jedné, měla jasno. Začala se věnovat pole dancu, záhy se stala mistryní Finska a vítězkou světové soutěže Pole World Cup 2011. Podařilo se jí sjednotit náročné technické elementy s jemnými erotickými pohyby a vymyslela si i svůj vlastní tanec.

Ve Finsku otevřela Oona posilovnu pro děti a mládež. Také začala navrhovat vlastní sportovní oblečení speciálně na pole dance OonaK.

Sdílejte článek
Štítky burleska striptérka striptýz

Přečtěte si také