TopStar

17. května 2018 20:17

Navždy spolu: Siamská dvojčata, která prožila poklidný život

Kdysi se tvrdilo, že narození siamských dvojčat symbolizuje brzký konec světa, proto se nebozí lidé se srostlými těly přinášeli jako oběti bohům či jednoduše zabíjeli. Později měla taková dvojčata jen jedinou možnost přežití - jít do cirkusu a bavit publikum. Nehledě na to se některým dvojicícím podařilo prožít dlouhý a úspěšný život.

Chang a Eng Bunker

Chang a Eng se narodili 11. května 1811 v Siamu na teritorii současného Thajska. Poté, co se dvojice stala celosvětově známá, srostlá dvojčata začali všichni nazývat siamská. Je důležité zmínit, že král Siamu byl v té době šokován narozením siamských dvojčat a přikázal je bezpodmínečně zabít, aby kvůli nim země neměla problémy. Matka ale odmítla vydání svých dětí a rozkaz tak splněn nebyl.

Lékařské technologie 19. století nedávaly dvojici žádnou naději na rozdělení. Bratři byli srostlí v oblasti hrudního koše a v tom případě byl zákrok velmi riskantní, v každém případě by bylo poškozeno srdce. I v současnosti jsou šance na rozdělení velmi malé, v té době to byla tedy jasná smrt. Chang a Eng tedy vyrůstali jako každé normální dítě, žádnou jinou možnost neměli.

Když byli chlapci v pubertě, všiml si jich britský byznysmen Robert Hunter a nabídl dvojčatům vystupovat v jeho cirkusu, předvádět své tělo a jeho schopnosti. Byl to velký risk, ale ukázalo se, že Hunter byl čestný člověk a bratři tak projeli Velkou Británii i celé Spojené státy a stali se boháči.

Nakonec se sourozenci přestěhovali do USA, přijali příjmení Bunker, podepsali smlouvu s cirkusem Phinease Barnuma a koupili si farmu. 13. dubna 1843 došlo k dvojnásobné svatbě. Chang a Eng si vzali sestry Adelaide a Sarah Anne. Changovi se narodilo 10 dětí a Engovi 11. Celá milující rodina žila na farmě až do smrti sourozenců roku 1874. Chang onemocněl na zápal plic a zemřel, několik hodin poté zemřel i Eng. Dvojčatům se podařilo prožít šťastných 63 let.

Rosa a Josepha Blažek

Sestry z Čech se narodily roku 1878. Rozdělit dvojici v oblasti beder bylo nepředstavitelné. Rodiče dívek byly natolik vyděšeni, že se rozhodli dvojčata jednoduše nekrmit, aby zemřela hlady. Neví se, proč si to nakonec rozmysleli, ale Rosa a Josepha vyrostly. Jelikož studovat s ‚‚normálními‘‘ dětmi bylo těžké a psychicky neúnosné, rodiče učili dívky hudbě a tanci. Obě hrály na harfu a housle a skutečně uměly tančit, přičemž každá se svým partnerem. Regulerně vystupovaly a měly nevídaný úspěch. A pak se Rosa zamilovala...

Jejím vyvoleným se stal německý oficír, který dvě sestry téměř rozeštval. Obě dívky měly jednotné pohlavní orgány, proto o nějakém sexuálním styku nemohla být zprvu řeč. Později ale Josepha ustoupila a dovolila sestře sblížit se se svým milým. A stalo se to, co nikdo nečekal. Rosa otěhotněla. Novorozence pojmenovala Franz a šlo o naprosto zdravého a krásného chlapce, kterého vychovaly sestry společně, protože oficiálně byly matkami obě. Otec tragicky zahynul ve válce.

Postupem času prožily sestry několik románků a dokonce se chtěly vdát, ale nebylo jim to povoleno. Podle zákona by se jednalo o mnohoženství. V každém případě, dívky poznaly lásku i mateřství.

Josepha a Rosa zemřely roku 1922 na žloutenku. Onemocněla jen Josepha a lékaři nabídli Rose oddělení, aby přežila. Ta ale odmítla a skonala společně se svou sestrou.

Millie a Christine McKoy

Osud připravil dívkám pořádně nelehké překážky. Dvojčata, která byla srostlá zády i bederní částí se narodila v rodině otroků v Severní Karolíně. Když bylo holčičkám osm měsíců, pán je společně s jejich matkou prodal novému majiteli a ten je hned předal do cirkusu zrůd. Odtud byly dívky uneseny a až po třech letech nalezeny v Anglii. Tehdy se jejich majitel rozhodl, že siamská dvojčata vlastně nejsou nic extra pro publikum a začal je učit zpěvu. Tak dostaly Millie a Christine, které neměli šanci na rozdělení ani svobodu možnost realizovat svůj talent. Vždyť zpívaly dívky skutečně famozně.

Po vlastníkově smrti zdědil dívky jeho syn Joseph, který vymyslel novou legendu: z Millie a Christine se stala Millie-Christine, jedna dívka se dvěma hlavami. To už ale nikoho nezajímalo. Dívky zpívaly tak krásně, že se lidé chodily dívat na jejich talent a ne fyzický indispozice. Děvčatům se začalo přezdívat ‚‚dvouhlavý slavík‘‘ a velmi záhy začal slavík tančit a hrát na hudební nástroje.

Po občanské válce a zrušení otroctví dívky nabyly svobody a staly se bohatými a aristokratickými dámami. Ve věku 58 let odešly sestry z pódií a znovu se staly Millie a Christinou. Vrátily se do Severní Karolíny, koupily si dům a odpočívaly od všech problémů. Zemřely ve věku 61 let.

Abigail a Brittany Hensel

V současnosti nejslavnější žijící siamská dvojčata - sestry Abigail a Brittany Hensel z USA. Jde o raritní případ přeživších (a žijících plnohodnotný život) dvojčat, která mají dvě hlavy, jedno tělo, dvě ruce i nohy a tři plíce. Srdce a žaludek má každá svůj, ovšem propojení je mezi nimi společné. Dvě páteře končí v jednom těle a všechny orgány níže než je pas mají společné.

Každá ze sester kontroluje svou polovinu těla a naučily se společně natolik koordinovaně spolupracovat, že mohou bez problémů běhat, plavat, jezdit na kole a dokonce řídit auto. Dívky studovaly na obyčejné škole a již od dětství toužily stát se lékařkami. Rodiče dívky plně podporovali, proto se ty nemusely cítit jako vyvrhel společnosti. Dnes se dívky snaží žít plnohodnotný život, mají spoustu zájmů a přátel.

Obě sestry vystudovaly univerzitu obor matematiky a našly si práci. Jen výplatu dostávají jednu. ‚‚Hned jsme pochopily, že budeme dostávat výši jednoho platu, protože vykonáváme práci jedné osoby,‘‘ nechala se slyšet Abby.

Sdílejte článek

Přečtěte si také