TopStar

11. března 2018 09:00

Nejděsivější města, kde prý straší! Troufli byste si?

V historii je zaznamenán nespočet případů, kdy obydlená místa přestávala existovat a lidé z nich postupem času vymizeli. Tato města se upravovala, měnila svůj status, bořila se a znovu se stavěla. I přesto budí už jen jejich název hrůzu a lidé se jim snaží vyhýbat pořádným obloukem.

Město na skále

Středověké italské město Craco se může pochlubit svou bohatou historií, vzácnými památníky a obrazci unikátní architektury. Své doby zde vládli potomci nejvýznamnějších dynastií a tvořili zde významní umělci. Craco je fantastické místo a láká mnohé odvážné turisty, a zároveň se mnohokrát dostává před objektivy kameramanů. Město bylo postaveno na skále a zaujímalo tak v minulosti strategicky výhodné místo. V 19. století ale město přišlo o svou vzácnost a obyvatelé se začali stále hojněji stěhovat. Definitivně zpustlo Craco 1980, kdy se ukázalo, že skála se kvůli nepřízni klimatu může kdykoli propadnout. A právě proto dnes už nejsou ve městě pořádány exkurze a lidé i filmoví tvůrci je navštěvují na své vlastní riziko.

Následky horečky

Zlatá horečka se objevovala v minulosti všude možně a zanechávala katastrofální následky. Nejvíce ohnisek se objevovalo ve Spojených státech: lidé nacházeli zlato, stavěli šachty a menší městečka pro horníky, kteří se dolování zlata věnovali. Když se ale ukázalo, že dobývání zlata není tak výhodné, lidé šachty i své domy opouštěli. Ve státě Kalifornie dodnes existuje městečko Bodie, kde se nachází banka, kostel, škola, celkem kvalitní bar a dalších 170 objektů. Jediné, co místu chybí jsou lidé. Před více než 50 lety opustili město poslední obyvatelé. Suché kalifornské klima zachraňuje vzpomínky o svém někdejším obydlení, proto je možné město navštívit a vidět interiéry i exteriéry, které jsou v podstatě časem netknuté.

‚‚Silent Hill“

Mnohá města, která vznikla u uhelných dolů se nakonec stala neobydlená. I přesto město Centralia v Pensylvánii obyvatelé opustili kvůli úplně jinému důvodu. Roku 1962 se městké vedení rozhodlo vyčistit městský kompost, jenže poté, co byl odpad zapálen, se oheň dostal i do šacht pod městem. Od té doby je v místě permanentní podzemní požár a na mnoha místech se v asfaltu vytvořily obrovské škvíry, ze kterých vychází dým. Do vzduchu se tedy dostávají proudy oxidu uhelnatého. Mnozí obyvatelé opustili město 1984, kdy městský úřad rozhodl, že všichni musí pryč. A právě dané město inspirovalo i film ‚‚Silent Hill“.

Město, ve kterém nikdy nikdo nežil

Valná většina měst se stala neobydlenými kvůli tomu, že obyvatelé se masově odstěhovali. V Číně však existují čtvrtě, ale i města, kde je kompletně rozvržená infrastruktura a jsou kompletně vybudovaná, i přesto pustnou. Vznikla tato místa kvůli stavitelskému boomu, ke kterému došlo v zemi před 20 lety. Město Ordos počítalo s půl milionem obyvatel, ovšem dnes tam žijí jednotlivci. Mnozí Číňané si zde koupili byty a pozemky v naději, že jejich cena někdy vzroste. I přesto se sem ale nikdy nenastěhovali.

Mrtvé město elektrárníků

Pripjať bylo postaveno na stejnojmenné řece roku 1970 nedaleko jedné z největších jaderných elektráren v Evropě. Zde žili pracující a jejich rodiny, a v průběhu doby osídlení města stále rostlo. Místo mělo silný potenciál až do doby tragické katastrofy 26. dubna 1986. Všichni obyvatelé byli evakuováni z důvodu extrémní radiace a od té doby zde nikdo nežije. Nyní se město Pripjať považuje za muzeum: uchovaly se zde obytné prostory, školy, městský park i kulturní centrum. To vše se ale stále více dostává do havarijního stavu a příroda postupně budovy ničí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také