Největší společenská událost roku je tu: 5 věcí, na které si dát pozor!

Ples v Opeře patří mezi největší společenské události roku v České republice. Je požadován striktní dress code a i na etiketu je to velmi náročné. Hlavně se vyvarovat nějakých faux pas, které by nás mohli znemožnit před ostatními návštěvníky.
Ladislav Špaček
Ladislav Špaček
Lukáš Navara/Česká Miss

reklama

A které přešlapy to jsou? A na co rozhodně nezapomenout? Poradí vám Ldislav Špaček, přední český expert na problematiku etikety.

1. Co si obléknout?

Na pozvánce na Ples v Opeře stojí jasně zadaný dress code – black tie – co to ale znamená? Pokud jde o muže, ten si na sebe obléká smoking s motýlkem, žena dlouhé honosnější večerní šaty.

2. Na co pozor!

Pozor by si měli dát hlavně pánové, u těch je faux pas celkem jasné. Společenskou sebevraždu totiž spáchají tehdy, když při sezení a přehození nohy přes nohu, vykoukne kus holé kůže na lýtku! Na to proto pozor. Nejlepším řešením jsou vysoké ponožky nebo podkolenky.

3. Látkový vs papírový kapesník

Látkový kapesník již v české společnosti není tak hojně využívaný, na plesy a i jiné společenské události ale neodmyslitelně patří. A to nejen do kapsičky mužova smokingu/saka! V případě potřeby by totiž dáma neměla vůbec vytáhnout papírový kapesník, ale látkový! A pokud ho u sebe nemá, partner by měl mít vždy dva. Právě aby v případě nouzových situací mohl pohotově jeden z kapesníčků zapůjčit dámě. A zde POZOR! Žena zapůjčený kapesníček nikdy nevrací, ale ponechává si ho!

4. Představování

Asi nejošemetnější chvíle celého společenského večera, vždy se totiž najde někdo, kdo někoho nezná. Pak přijde na řadu představování! Jenže koho představit jako prvního? Existují tři skupiny nadřízení, ženy a starší lidé. Zde platí, že nejváženější osobou bývá zpravidla žena, které všechny představujeme. U kategorie starších lidí bohužel nelze jasně specifikovat, o kolik přesně by měl být dotyčný starší. Vždy se musíme řídit citem. Poslední a nejvíce pomíjivou kategorií, je kategorie nadřízených. Ti se totiž neustále mění na svých pozicích.

5. Líbání ruky/na tvář

Zde platí jasné pravidlo! Pokud dojde na líbání dámských ruček či olíbávání tváří nikdy, ale opravdu NIKDY se nedotýkají rty kůže toho druhého. Vždy jde o symbolický polibek, kdy se rty zastaví těsně před místem, kam by měl být letmý polibek umístěn. Ve společnosti se totiž dotýkáme ostatních jen dlaněmi

A poslední obecná rada od Ladislava Špačka: „Dámy, nebojte se po muži chtít, aby byl galantní. Nechte ho, aby vám pomohl do kabátu nebo aby vás pustil do dveří. Muži to dělají rádi, když mají tu možnost.“

Ples v Opeře je již dnes, tj. v sobotu 7.2., večer ve Státní opeře. Jeho hlavní hvězdou je MIka Häkkinen a ve VIP zprávách dnes uvidíte rozhovor s tímto bývalým závodníkem F1, který má českou partnerku! Co všechno umí říct česky? Dívejte se za pět minut osm na FTV Primu!

Mohlo by vás zajímat:

Finalistky České Miss 2015 na probíhajícím soustředění trochu mrznou...

Česká Miss 2015: Finalistky se dozvěděly tipy, jak si udržet krásnou postavu

Finalistky České Miss 2015 absolvovaly kurz etikety s Ladislavem Špačkem

Česká Miss 2015: Dívky se učily etiketu od toho nejpovolanějšího

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!