TopStar

28. března 2018 13:43

Neuvěřitelný příběh Shirley Temple, nejmladší držitelky Oscara - 2. část

O dětství a úspěšných letech hollywoodské hvězdy Shirley Temple jsme již psali. Teď se podívejme na kompletní krach v kariérním, ale i soukromém životě této geniální holčičky. Kde nastal ten zlom? A proč byla dívka oblíbena zrovna v Česku?

Shirley Temple - propadák!

Hvězdný vzlet dívenky skončil roku 1940. Společnost MGM začala natáčet snímek ‚‚Čaroděj ze země Oz‘‘ a Shirley si zkusila casting na roli Dorotky. Nikdo nepředpokládal, že by tuto roli dostal někdo jiný, ale náhle se objevila Judy Garland a Temple kompletně zastínila. Společnost Fox následně začala s natáčením pohádky ‚‚The Blue Bird‘‘ a zde si hlavní roli Shirley už zahrála. Snímek ale nesklidil ani část z úspěchu, který se předpokládal, a další Shirleyn film ‚‚Young People‘‘ byl kompletní propadák. Temple bylo v té době 12 let, pozbyla svou roztomilost a publikum se jen těžko smiřovalo s tím, že děvčátko stárne jako každé jiné. A právě tehdy studio Fox zapomnělo, že ho dívka zachránila a jednoduše s ní ukončilo další spolupráci.

Vyrostla a stala se obyčejnou

Najednou se z nejslavnější holčičky světa stala zcela obyčejná dívka. I to ale mělo své světlé stránky. Shirley konečně mohla konečně jít například do školy a začala komunikovat se svými vrstevníky. Koncem druhé světové války se Shirley pokusila vrátit k filmu a zahrála si v pár snímcích. Vydělala celkem slušnou sumu, ale někdejší sláva zmizela v nenávratnu. Z Shirley sice vyrostla velmi půvabná žena, ale široká veřejnost si na to nikdy zcela nezvykal.

Roku 1945 se Shirley vdala a po dvou letech oficiálně oznámila, že je těhotná. Narodila se jí holčička a Shirley si těsně po porodu zahrála ve filmu ‚‚Fort Apache‘‘. Roku 1949 oznámila rozvod se svým mužem Johnem Agarem. Poté zmizela z filmových pláten nadobro a pomalu se propadla do nebezpečných depresí.

Láska zachránila věčné sluníčko Shirley z deprese

Z nich pomohlo Shirley nové manželství a láska. Její vyvolený se jmenoval Charles Alden Black. Společně se pak starali o své dvě děti - syna Charlese Aldena Jr. a dcerku Lori. Roku 1957 se Temple vrátila ke svým fanouškům, ale pro tentokrát v televizní show ‚‚Shirley Temple‘s Storybook‘‘. Stala se tak celoamerickou hodnou maminkou a vytvořila si tak úplně novou skupinu fanoušků. Mnozí z nich o její slávě ze třicátých let ani nevěděli. Někteří ještě v té době dokonce nebyli ani světě.

Shirley Temple jde do Bílého domu

V polovině šedesátých let se kariéra Temple znovu kompletně změnila. Z televizních obrazovek se přemístila do světa politiky. Stala se členkou republikánské strany a započala předvolební agitaci. Richard Nixon, který se stal prezidentem, byl zvolen z velké části právě kvůli Shirley. Poté se paní Temple-Black (nechala si říkat už jen takto) rozhodla stát senátorkou. U voleb ale propadla. Její konkurent se Shirley permanentně otevřeně vysmíval: ‚‚Koukejte, paní stepařka chce dělat politiku. Vy vážně chcete svěřit své osudy holčičce ze showbyznysu?‘‘

Shirley se ale naučila smiřovat s neúspěchy klidně a s rozvahou. Stala se posléze delegátkou USA v OSN a dokonce žila nějakou dobu v SSSR. Spojené státy zastupovala také jako velvyslankyně v Ghaně (1974-76) a v Československu (1989-93).

Jeď, Shirley, jeď!

Začátkem 70. let lékaři diagnostikovali Shirley rakovinu prsu. Ta byla ale vždy silnou dívkou - měla zkrátka dobrou školu. Když byla úplně malá, nechtěla se stále usmívat, ale maminka ji učila, že úsměv všechny definitivně otráví a ona tak bude věčně silná. ‚‚Jeď, Shirley, jeď,‘‘ říkávala jí matka, aby byla dívka vždy plná energie. A ani pro tentokrát se Shirley nehodlala vzdát.

Shirley Temple proti rakovině prsu

Shirley se stala první hvězdou, která se veřejně přiznala, že má rakovinu. 3. listopadu 1972 se podrobila chirurgickému zákroku. Tři týdny po operaci se znovu oficiálně nechala před novináři slyšet, že je kompletně zdravá a dala tak jasný vzkaz, že je rakovina léčitelná. A její slova vyvolala zázračný efekt - ukázalo se, že z procenta žen, které docházely na preventivní kontroly, se najdenou stalo procent 30.

Politická kariéra Shirley Temple

V době vlády Reagana pracovala Shirley na ministerstvu zahraničí. Věnovala se přípravě budoucích diplomatů a konzulů. Na jaře 1989 se sama vydala jako představitelka Spojených států do tehdejšího Československa. A když do Bílého domu usedl Bill Clinton, Shirley se vrátila do své domoviny a rozhodla se psát paměti.

Shirley Temple zemřela 10. února 2014. Pětaosmdesátiletá ‚‚nejšťastnější holčička světa‘‘ po sobě zanechala tři děti, vnučku a dva pravnučky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také