Po svatbě s Julianne Moore: Jaký film přivezla hvězda letošních Varů?

Zahajovacímu víkendu festivalu vládla Julianne Moore, okouzlující hollywoodská hvězda. Českým divákům představila filmovou novinku Po svatbě. Čím je unikátní?
Ve filmu Po svatbě excelují Julianne Moore a Michelle Williams.
Ve filmu Po svatbě excelují Julianne Moore a Michelle Williams.
KVIFF

reklama

V roce 2006 natočila oscarová dánská režisérka Susanne Bierová melodrama Po svatbě a stále se jedná o velmi sympatické dílo. Není proto divu, že se tématu chopil i Hollywood a rozhodl se pro vlastní adaptaci silného příběhu o znovunalezeném rodiči a rodinných patáliích, které odhalení z minulosti přinese. Novou verzi napsal i zrežíroval Bart Freundlich (Sexy 40), manžel slavné herečky Julianne Moore, pro kterou přichystal i jednu z hlavních rolí. A dotek zámořské profesionality je na filmu jasně vidět.

Po svatbě se ukáže

V příběhu sledujeme spokojený vztah zámožné podnikatelky a úspěšného výtvarného umělce, který naruší příjezd zástupkyně sirotčince v Indii; právě tam se totiž chystá charitativně založená podnikatelka investovat a vyžaduje osobní představení projektu. Do toho se ústřednímu páru vdává dcera a na svatbě dojde k šokujícímu odhalení – její skutečnou matkou není podnikatelka, nýbrž právě nadlouho ztracená dětská pečovatelka.

 

 

Největší odchylkou oproti původnímu filmu je genderové rozložení hlavního tria. Zatímco v dánské verzi se jednalo o dva muže a jednu ženu, nyní sledujeme dvě ženy a jednoho muže. Kromě tohoto převrácení pohlaví je však příběh téměř totožný, a tak, pokud jste třináct let staré dánské drama viděli, novinka pro vás nic nového nepřinese. Je však hezké sledovat odlišné filmařské přístupy napříč kontinenty – zatímco Evropa se drží syrovějšího pojetí, Hollywood dává přednost větší vyhlazenosti.

Skvělí herci dominují

Samostatnou kategorií je pak obsazení, které představuje hned trojici výrazných hvězd. Jistě, už v dánském originálu obstaral hlavní úlohu Mads Mikkelsen, nyní známý z Honu, Casina Royale, Hvězdných válek či marvelovského Doctora Strange; tehdy se však o takovou hvězdu nejednalo. Což však neplatí pro Michelle Williams, loni za film Místo u moře počtvrté nominovanou na Oscara. V nové verzi právě ona ztvárňuje Mikkelsenovu roli a ráznou pečovatelku v indickém dětském domově jí bez problémů uvěříte. Stejně tak ani Julianne Moore nemá problém s úlohou bohaté podnikatelky, která se musí vyrovnat s příchodem mladší sokyně.

Opěvovaná herečka se v roli ukazuje jako profesionálka každým coulem, což ostatně ukázala i při své karlovarské návštěvě. Společně s Freundlichem i jejím filmovým manželem Billym Crudupem (Vetřelec: Covenant, Strážci: Watchmen, Spotlight) se podařilo diváky navnadit na vskutku romantickou podívanou, což příběh beze zbytku splňuje. Pokud si tedy potrpíte na poctivá rodinná dramata, v nichž není o nějaké ty slzy nouze, filmem Po svatbě vedle nešlápnete.

Text: MS

reklama

reklama