TopStar

29. srpna 2018 13:00

S tělem zesnulé zpěvačky Arethy Franklin se chodí loučit davy lidí

Královna soulu Aretha Franklin (✝76) zemřela 16. srpna letošního roku následkem rakoviny slinivky břišní. I fanoušci mají možnost se s ní rozloučit, konkrétně v afroamerickém muzeu Charlese H. Wrighta v jejím rodném městě Detroitu. Zpěvaččino tělo je zde uloženo v rakvi ze 24karátového zlata.

Poslední sbohem mohou dát fanoušci soulové ikony v Detroitu v průběhu 29. a 30. srpna. Kolem dvou set milovníků Arethy Franklin před muzeem dokonce přespalo, chtěli mít totiž jistotu, že se do prostoru s hvězdou ve zlaté rakvi vůbec dostanou. Zpěvačka je oděna do rudých krajkových šatů a lodiček na vysokých podpatcích ve stejné barvě. Nechybí ani masivní naušnice, které zpěvačka tolik milovala. Prostorem se na pokyn rodiny rozléhají její písně. Na samotné budově muzea je vyvěšen transparent s nápisem: ‚‚Naše královna navždy.‘‘

Arethina rakev byla vyrobena na zakázku od firmy Promethean Casket, která měla na starost i rakev Michaela Jacksona. Je vykládaná sametem a vyrobena ze 24karátového zlata. Celková cena se pohybuje v přepočtu okolo jednoho milionu korun. Zkrátka skutečná královská rakev pro skutečnou královnu.

Zakončení celé oslavné ceremonie proběhne 30. srpna koncertem na Arethinu počest. O den později pak proběhne pohřeb v detroitském Greater Grace Temple. Tam zazpívají hvězdy jako Stevie Wonder, Jennifer Hudson či Ronald Isley. Mezi hosty a řečníky se objeví i bývalý prezident Spojených států Bill Clinton. Právě na jeho inauguraci roku 1993 zpěvačka totiž zazpívala.

Aretha Franklin byla jednou z nejzářnějších amerických zpěvaček, skladatelek a pianistek vůbec. Ne nadarmo se jí přezdívalo Královna soulu. Na hudební scéně byla neuvěřitelných 50 let. Za dobu svého působení se stala druhou nejúspěšnější držitelkou v historii hudebních cen Grammy. A v roce 1987 byla dokonce jako úplně první žena v historii uvedena do rokenrollové síně slávy.

Úspěch se zpěvačce dostavil v roce 1993, kdy bodovala její píseň ‘‘Deeper Love‘‘ a právě ta se objevila ve filmu Sestra v akci 2. Jen o rok později přišla Franklin s dalším hitem, baladou ‘‘Willing To Forgive‘‘, která bodovala v amerických hitparádách. A ještě o další rok později, tedy v roce 1995 uspěla s hitem, který se stal soundtrackem k filmu Waiting To Exhale a na kterém se podílela s dalšími zpěvačkami jako Whitney Houston, Mary J. Blige, Brandy nebo CeCe Winans.

Zpěvaččin životní styl ale nebyl tak slavný jako její tvorba. Od roku 2011 bojovala Franklin s rakovinou slinivky. Nádorové onemocnění bylo v její rodině dědičné už po dlouhé generace a její životní styl jí rozhodně nepomohl. Sláva dohnala zpěvačku k alkoholové závislosti a počet vykouřených cigaret také nebyl hodný chvály. 16. srpna na následky nádoru jedna z nejúspěšnějších zpěvaček všech dob skonala. Její odkaz se ovšem do historie hudby navždy nesmazatelně zapsal.

Sdílejte článek
Štítky úmrtí rakovina slinivky Aretha Franklin

Přečtěte si také