SOBOTNÍ ROZHOVORY: „Tohle byl jen takový strečink, jedeme dál! Potřebujeme dostat ještě víc na pr**l,“ říká jeden z aktérů originálního snímku 500 Oprav na Balkáně

„Chtěli jsme před problémy utéct, ale nekonečné opravy nás donutily začít problémy řešit,“ říkají hlavní aktéři snímku 500 Oprav na Balkáně a také vůbec první vyzpovídaní pro SOBOTNÍ ROZHOVORY.
500 Oprav na Balkáně - 3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Představuji si to asi takhle. Sobota. Celá rodina už je na nohou, děti pobíhají po bytě, ani náhodou nemají v úmyslu začít s generálním úklidem pokojíčku, kde stejně ještě spí starší brácha, který přišel domů až k ránu. Maminka u plotny kontroluje, jestli už jí vyplavaly noky a hlava rodiny na internetu projíždí, co je doma i v zahraničí nového. Když vtom, světe div se, narazí na SOBOTNÍ ROZHOVORY. Rozhovory s obyčejně neobyčejnými lidmi, kteří mají co říct, i když nezdobí titulní stránky magazínů. Ženy a muži z oblasti umění, divadla, hudby, módy, designu. Neznámí tatéři, začínající návrhářky, průvodci světovou kulturou nebo kluci, co chtěli zažít dobrodružství a nakonec z toho vznikl film.

Právě s nimi jsem se pustila do prvního, celkém punkového rozhovoru. Poslouchat čtyři kluky - Dominika, Jirku, Michala a Dana, když vypráví o nápadu vyjet poznat Balkán se svými vozy značky Fiat 500 s roky výroby 1964 a 1970, byl zážitek. Protože podle mě je to sen snad každého malého kluka. Zažít dobrodružství na pánské jízdě, hrabat se v motorech, smát se i vztekat, když ten „křáp“ prostě nechce jet…

Album
Album
archiv Markéty Škorňové

Tahle parta má za sebou téměř čtyři tisíce najetých kilometrů, nezapomenutelné zážitky a především film, který z celého putování po Balkáně vznikl. A stojí za to vidět. Pro hezký kluky, nekonečné opravy i kopce srandy… Rozhovor nejen pro tátu a synátora, který se v poledne konečně probral z večírku. Na své si přijdou určitě i holky a prozíravé maminky, které se alespoň připraví na to, co je v budoucnu čeká. 

Hezkou sobotu!

500 Oprav na Balkáně
500 Oprav na Balkáně
archiv Dominika Šimka

Kdo přišel s nápadem podniknout cestu na Balkán?

Jirka:  Byl to Dominikův nápad. Jakožto nejzkušenější člen našeho týmu, který měl za sebou už čtyři podobné expedice, přišel s tím, že bychom mohli vyrazit na Balkán. Tentokrát jsme vyrazili ve dvou podobných autech, protože i já jsem si koupil Fiata 500 a ještě společně s Danem a „Koblajzem“ jsme vyrazili. Teď zpětně musím říct, že to byla dost „random“ akce, ale s kluky jsme si sedli a nakonec z toho byl skvělý trip.

Ve filmu jsme viděli nesčetné množství oprav, které vás během cesty zastihly a překazily mnoho plánů. Ani na malou chvíli jste si na samém začátku nepřipustili, že by těch problémů mohlo nastat tolik?

Jirka:  Vůbec. Já jsem celou dobu věřil Dominikovi, který byl ústřední postavou nejen filmu, ale hlavně cesty. Já jsem měl to auto sotva čtvrt roku a věděl jsem o něm úplné h**no a nebýt Dominika, tak by se tahle expedice nemohla ani uskutečnit.

500 Oprav na Balkáně
500 Oprav na Balkáně
archiv Dominika Šimka

Co vás během expedice nejvíce překvapilo?

Jirka:  Dominika asi úplně všechno :D Ten to auto zná do posledního šroubku, protože si ho sám „postavil“ a najednou přišlo mnohem víc oprav, než jsme předpokládali. Mě osobně toho zas až tolik nepřekvapilo, protože já jsem byl ten, co jen podával gola sadu. :D

Tvorba a střih filmu trvaly čtyři měsíce - jaké to bylo se zpětně vracet zpátky „do auta a na cestu“?

Dan:  Tím, že jsem se opravdu většinu času soustředil, abych natočil kvalitní záběry, a většinu času jsem opravdu koukal jen do kamery, takže jsem si vlastně moc nepamatoval, co všechno se tam dělo a zjistil jsem to vážně až zpětně doma, když jsem to stříhal. Já jsem ten výlet vlastně zažil až potom. Musíme říct, že ten film je vlastně pohled jednoho z nás, a to Dana, který celou cestu zachytil na kameru. Každý z nás máme jiný pohled na přírodu, život a kulturu různých národů a Dan na filmu ukázal vlastně tu svojí vizi, o čem náš trip byl. A to byly právě opravy.

Už v prvopočátku jste věděli, že chcete o této cestě na Balkán natočit film?

Dan:  Kluci mě vlastně na cestu „přibalili“ až když jsem se nabídnul, že bych mohl tuhle expedici zdokumentovat a sestříhat z toho film. :D

500 Oprav na Balkáně
500 Oprav na Balkáně
archiv Dominika Šimka

Celý výlet byl podporován řadou sponzorů, tím hlavním byl Vans. Věděli jste už od začátku, že máte za zády takovou podporu?

Jirka:  Primární myšlenkou bylo jet si užít s partou kámošů cestu ve starých autech. To, že se na celou akci „nabalili“ sponzoři takových jmen, bylo nečekaný, ale zároveň příjemný. Každý z nás měl nějaké kontakty a nakonec z toho vyšla akce ku prospěchu všem zúčastněným.

Zatímco Dominikovo auto se objevilo i na samotné premiéře filmu 500 Oprav na Balkáně v holešovickém Klasic Wheelsu, tvoje auto tu, Jirko, nevidím. Co s ním je a máš ho ještě vůbec?

Jirka:  Moje auto přestalo jet už na samém začátku tripu, což ve filmu nejde vidět, ale bylo to tak. Takže já s tím autem mám problémy už od samého začátku, ale teď momentálně už se zase dává do kupy a připravuje se na sezónu 2019.

Takže vás opravy neodradily a chcete jezdit dál?

Všichni: Neodradilo nás to a chceme jet určitě zas, ale musí u toho vždycky být Dominik, jinak jsme v háji! :D

Dominiku, ty jako hlavní aktér a vlastně i hnací motor celého filmu i cesty, jak expedici hodnotíš? Byl to úlet, nebo by sis takový výlet klidně znovu zopakoval?

Dominik:  Tohle byl jen takový strečink, jedeme dál! :D Potřebujeme dostat ještě víc na pr**l, sáhnout si ještě víc na dno, a proto to vlastně děláme. Spát pod širákem, mýt se v potoce nám dělá strašně dobře, protože žijeme v Praze, jsme zmlsaní, takže potřebujeme pořádnou bídu, a to tě pak strašně srovná a vážíš si života.

Řekni nám, když jsi měl téměř každý den cesty ruce v motoru, neměl jsi někdy chuť s tím seknout?    

Dominik:  Když si sáhneš na dno, tak ucítíš pokoru a v dnešním světě, kdy málokdo má nějakou pokoru, je dobré si uvědomit, že o ni nesmíme přijít. Takže proto to asi dělám.

Posádka čtyř kluků - ani na chvíli vás nenapadlo, že do tohoto dobrodružství nezapojíte i holky?            

Dominik:  Hele, bylo by to dobrý, ale radši ani ne :D Zůstaneme u pánské jízdy :D

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama