Stříbrný a bronzový biatlonista Ondřej Moravec: Vstal z invalidního vozíku

Říkali mu, že nebude sportovat vůbec. A když, tak jen rekreačně plavat nebo jezdit na kole. Teď má biatlonista Ondřej Moravec stříbrnou i bronzovou medaili z olympiády v Soči. Bronz dnes vybojoval v závodě s hromadným startem. Přitom strávil týdny na invalidním vozíku.
Ondřej Moravec na "stojce" střílí rychleji než ostatní
Ondřej Moravec na "stojce" střílí rychleji než ostatní
isifa.com

reklama

Jako kluk si totiž vyslechl diagnózu Perthesova choroba a vypadalo to, že možná bude muset podstoupit výměnu kyčelního kloubu. Díky několika týdnům, během nichž si ho lékaři opomněli (!) pozvat na kontrolu, ale získal svůj vítězný čas.

Ondřej Moravec během svého stříbrného olympijského závodu Foto: isifa.com

Ondřej Moravec během svého stříbrného olympijského závodu. Foto: isifa.com

 

Zatímco doma svědomitě chodil o berlích, začal se jeho stav lepšit. V léčebně pak Ondřej Moravec strávil necelý rok, intenzivně rehabilitoval a jezdil i na invalidním vozíku.

Co je Perthesova choroba: 

Perthesova choroba (Morbus Perthes) je starší, ale stále používaný název. Označuje složitý proces nekrotického rozpadu kyčelního kloubu a následný proces jeho regenerace. Z dosud neznámého důvodu se z kyčelního kloubu ztrácí krevní zásobení a pak se chybně utváří hlavice a jamka kloubu. Osifikační centrum hlavice kosti stehenní podlehne nekróze, je resorbováno a postupně přestavěno v živou kost.

Projevuje se to bolestí, kulháním, svalovými křečemi. Bolest se přenáší dolů na stehna i kolena a do boku, trvá několik týdnů i měsíců. Vyskytuje se u dětí od 4 až do 10 let, častěji u chlapců.

(oficiální zdroj)

Trpělivost se vyplatila. Uzdravený Ondřej Moravec se na své velké úspěchy hodně nadřel a načekal. Moravcovi je devětadvacet let a pevně věří, že to teď bude "cinkat" častěji. Za stříbrnou prémii 750 tisíc korun chce začít stavět dům, řekl v rozhovoru pro přední tuzemský deník.

Biatlon - Válečníci do Soči - Ondřej Moravec Foto: archiv firmy

Biatlon – Válečníci do Soči – Ondřej Moravec. Foto: archiv firmy

Mohlo by vás zajímat:

Riquelme

Nejšílenější fanoušci, kteří změnili sport

Biatlon - Válečníci do Soči - Gabriela Soukalová

SEXY sportovkyně z ZOH v Soči! FOTOGALERIE

 

Ondřej Pavelec Winnipeg

10 nejSEXY hokejistů v našem dresu na ZOH v Soči. Hlasujte!

Video VIP zprávy: Jak trávili hokejisté poslední chvíle před odjezdem do Soči? Podívejte se!

„Hokejky“ letí do Soči

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!